Vreme, 08. 10. 1939., str. 1
ПОШТАР1ША ПЛАНЕМА У ГОТОВУ
V ★ ★ V '★
Совјетски официри обилазе утврђења немачког западног фронта Пвркз, 7 октобра. — Авас Јавља: 7 Лондону се подржавају гласовн да јо већн број совјетсхжх офнцнра сувоземне војсхв н ваздухопловннх снага, кеђу којнма со налазе н члановн совјетског генералштаба, цосетно немачка утврђеаа на западној гранндн. Лабурнстнчкн лнстовн тврде дж ће ускоро ■ једна совјетска поморска делегацнја посетнтн жемачку морнарнду н обална утврђеаа.
Немачка трговннскаделегација у Москви Парнз, 7 октобра. — АгенцнЈа Аввс јавља из Москве: Немачка трговинска делегацнја стнћн ће у Москву данас. Немачку делегаднју сачнњавају 13 чланова, као саветодавцн, и око десетак претставника немачке трговнне и индустрије. Делегацију предводи г. Ритер, функцконер министарства нностраних пословаВЕЛИКА БРИТДНИЈД дала Пољској зајам од 5 милиоиа фунти Парнз, 7 октобра. — Агенција Авас јавља из Лондона да је, у вези са споразумом закљученим 7 септембра, Велика Британија дала Пољској зајам од пет милиона фунти стерлинга.
Еиглеска и француска јавност резервисане према Хитлеровим предлозима
Говор г. Хитлера предмет је опширних коментара целокупне светске јавности. На овај говор, који садржи предлоге за обустављање рата и преуређење Европе, очекују се сада одговори заинтересованих страна.
У томе погледу сматрају се као најважнији одговори које ће дати Лондон, Парнз, Вашингтон и Рим. Званичннх коментара у везн са Хитлеровим говором није било јуче. Уместо тога, многобројни су незваничнн коментари, лансирани у штампи поменутнх престоница. Иако незваничнн, ови коментари ипак дају извесну слику ситуацнјг. Сажети у неколико реченица они изгледају овако: РИМ: Хвтлеровн предлозн претстављају конструктнван план мнра. Енглеска н француска треба да нскорнсте познтнвну могућност. Да лн ће моћн да се зауставн трагеднја? Одговор на ово пнтан>е завнснће од разумностн. ПАРИЗ:
Енглеска н француска наставнће рат ради оства
Руснја се учвршћује на Балтику Почели су шмш II и Фшн
Бер.тан, 7 октобра. — Агенцнја ДНБ јавља нз Хелсинкна: Фннска агенцпја саошптава да су 18 септембра отпочелн дипломатскн разговори нзмеТ)У Фннске н Совјетске РЈСнје у цнл>у решења нзвесннх полнтнчкнх н прнвредннх пнтан>а. Совјетска влада упнтала је фннску владу да лн је она во.љна да у Москву поша.т>е свог нарочнтог делегата, којн бн днскутовао о тнм пнтањнма. Фннска влада проучава сада овај предлог. Русија и Немачка више не могу бити непријатељи - истиче бугарска гитампа Софнја, 7 октобра. — Агенција ДНБ јавља: Говор Вође Рајха изазвао је у бугарској јавности дубок утисак. Како у разговорима појединаца, тако и у синоћњим листовима изражава се мишљење да сада има реч она друга страна. »Мнрс поред осталог, каже да чи&еница што је г. Хитлер истакао да је садашњи рат у Европи бесмислен, у ствари значи нсто што и потребу мира. Нрутралне државе очекују сада какво ће дејство имати говор г. Хитлера на другу зараћену страну. »Словос у свом коментару наглашава да Немачка и Русија никада више не могу бити непрнјатељн. _
рења својнх ратних циљева. Некорисно је упуштати се у испнтнвање немачких предлога. На говор г. Хнтлера у Рајхстагу Велика Брнтаннја и Француска већ су унапред одговориле преко г. г. Чемберлена н Даладјеа. ЛОНПОН:
пггој форми. Евглеска може да прнстане на мир само ако се обезбедн остварење њеннх ратннх цнљева. ВАШИНГТОН:
Београдскај општина закључиће велики зајам Пова општинска управа у Београду на челу са претседннком г. Војнном Ђурнчнћем. минпстром на расположењу, спрема ве.тнкн програм радова. У том цнлу бнће зак.т,у* чен један ннвестнцнонн зајам у нзносу од 250,000.000 дннара. (Извепттај на седмој странн)
Предлозн г. Хнтлера ннсу довољно јаснн. Потребно је прецнзирање извесннх захтева које је г. Хнтлер нзложно у оп-
I Г. Рузвелт је пршпгчно нзненађен гласовима о апелу на њега да посредује. То утолнко внпхс што је раннја Рузвелтова понуда у овом смнслу одбијена од стране Не| мачке. Г. Рузвелт бн прнстао на посредова&е тек у случају да Енглеска н Француска унапред у начелу прнстану на његове предлоге.
На интервенцију југословенсне владе МДЂДРСКД И РУМУНИЈД одустају
предострожности (Од нашег сталног дописника)
БЕЛГИЈА НАБАВЉА АВИОНЕ У АМЕРИЦИ Рии, 7 октобра. — Агенција Стефани јавља из Бриспа: У ошашћеним круговимв е« тјав&ује да Кв усноро иренути за Амерниу белгиска ваззухоппота мнснја, рапн набавне ввнона и ивтеријапа за озбрану од напада кз ваззуха.
Дипломатски КОР у Рајхстагу
| За време говора г. Хнтлера у Рајхстагу днпломате у својој ложн пратнлн су пажљнво нзлагања вође Рајха ♦ Г. Хнтлер на парадн немачкнх трупа која је одржана у Варшави поводом његовог допаска.
Г. Лебрен посећује фронт Парнз, 7 онтобра. — Агвнција Авас јављв! Претседник Репубпике г. ЈТебрен, у пратљи генерапнсииа г. Гаипена, учинио је посету генерапииа г. Жоржу и г. Вијиену, у н>ихо'вии штабовииа на фронту.
Г. Арџетојану Београд, 7 октобра. Агенцнја Авала објављује следеће саопштење: Између Рувл,уније н Мађарске постигчут је споразум о нстовременом смањењу војннх ефектива на њнховој заједничкој граннцн. Југословенска влада посредовала је прнјатељскн код румунске н мађарске владе да бн до овог споразума дошло. Коминике румунске владе Букурешт, 7 октобра. (Телефонски нзвештај). — Вечерас је објављен следећи званични коминике румунске владв: »Југословенска влада учнннла је 24 септембра прнјатеп.скн корак код румунске владе, пнтајућн је да лн бн сматрала прнхватљнвнм да Румуннја н Мађарска прнступе заједннчкн смањнваау војннх ефектнва, које су сконцентрнсане на румунско-мађарској граннпн. 7 нсто време београдска впада утаннла је слигчну интервенцију н код мађарске владе. Чнм је прнмила југословенскн предлог, румунска влада га је узела у најозбнљннје расматраае. Тридесетог септембра ове године мађарска вла-
да саопштила је Југословенској влади, да су мађарске војне власти већ поништиле неке раније мере војног карактера и да су расположене да даду осуство једном знатном броју концентрисаних војника. Са своје стране, румунска влада саопгитила је како београдској влади тако и влади у Будимпешти да је спремна да поступи и истовремено предузме исте мере које је предузела мађарска влада" 3. Томић Задовољство у Будимпешти (Од нагиег сталног дописника^ Буднмпепгта, 7 онтобра. (Телефонски извештај) — Нарочиту пажњу будимпвштанскнх дипломатских н повнтн-
Г. Телекн чких кругова прнвукла је ве« черас вест о успешном посредоваау Југославијв нзмвђу Румуније и Мађарске. Подвлачн се, нако у днпломатскнм круговнма тако н у круговнма блнскнм Мнннстарству нностраннх послова, да јо ово посредоваае Југосла« внје од велнког значаја не са« мо са своје стварне, већ и са своје снмболнч не вредностн. Овоме се прндаје капнталнн значај н изражава нада да ће тај рад у блнској будућностн нматн много ширн обнм н успетн да задовољн ннтересв свнју народа у Подунављу. Др. Р. Сзнто
Мнинстарскн савет, на предлог миннстра фннанснја г. др. Јурја Шутеја, донео је нову Уредбу о обрачунаван>у подлоге Народне банке. Убудуће На« родна банка нма да обрачунлЕа подлогу на бази стварне ' вредностн злата н девнза, с тнм
да и даље одржава покриће у злату и девнзама у внсннн оД најмаае 25 од сто свнх својнх обавеза по внђењу. Најман>е 2С од сто тих обавеза мора да буде покривено златом у трезорнма Банке. I (Уредба на седној страни)
У Рнму се нзводе велнкн радовн. Поднжу се радннчкн становн, соцнјалне установе н јавне грађевнне. Почетак радова обележно је г. Мусолннн првнм ударцем пнјука. На слнци: г. Мусолннн обнлазн терене на којнма се копају темељн за нове зграде.