Brastvo
„РЕП |РР ТЛЕ Ху У УНА
58
Србије и Маћедоније — Плеваљских, Новопазарских и Суводолских низија.
По рекама, које кроз Стару Србију и Маћедонију, и из њих, Теку, ове се области могу поделити, у главноме, у три дела. На северни део, на југоисточни и југо-западни део.
Карактеристично је, да већина река, које извиру у северном делу Старе Србије и Маћедоније, или које теку кроз овај део тих области, улазе у Србију.
Као што се види и према току река пада она подела Старе Србије и Маћедоније која је чињена према планинама и њиховим огранцима. Докле Шар и његови огранци деле ове области у два дела, дотле река Лепенац, Морава и друге воде силазе са огранка Шарског, Скопљанске Црне Горе, и ниште ту поделу. још кад се узме, као што ћемо при набрајању главнијих путева у овим областима, видети, да баш главни путеви кроз ове области воде долинама Лепенца и Мораве, онда излази да је досадања подела Старе Србије и Маћедоније, коју су учинили страни путници, а прихватили наши национални противници, а од њих наши некритични географи и писци у опште, нетачна.
Северни део ових области, Северна Стара Србија припада, главним својим рекама, сливу Црнога Мора. Воде из овога дела ових области теку на север и исток и уливају се у Саву и Дунав. Само је река Лепенац, која извире у Косовским пределима и припада сливу Белога Мора. А јужна половина ових области, јужна Стара Србија и Маћедонија, припадају сливу Белога или Јегејскога Мора. Река Вардар, као најглавнија река у Старој Србији и Маћедонији дели јужну половину ових области, као и планине Бабуна, Мориово и Ниче, у две половине, али то само са географскога гледишта, јер су, иначе, обе половине у сваком другом погледу истоветне. Па и то географско гледиште створено је, као и за северну и јужну половину Старе Србије и Маћедоније, само по развоју