Brastvo

60

кроз северне крајеве Старе Србије и Маћедодије и улази у Дрину и Дрином се додирује краљевине Србије. А река Ибар постаје у Косовским пределима и улази у краљевину Србију, и улива сеу Мораву.

Међу рекама у јужном делу Старе Србије и Маћедоније истиче се, својом важношћу, после Мораве, река Пчиња. И с погледом на хоринзонталну разграну земљишта у долинама Мораве, Пчиње и Вардара, Пчиња је исто онолико важна колико и Морава својим током у Старој Србији и Маћедонији.

Земљиште које захватају Морава и Пчиња јесте и вододелница Црнога и Белога Мора. Докле Морава, која извире на шест сати северно од Скопља (Горња Морава) тече на север, дотле Пчиња силазећи са Тромеђе, тече паралелно према Морави на југ,и улази у Вардар. Права, повучена у мислима од извора Мораве и Лепенца на извор Пчиње, таман би пролазила границом данашње Прешевске (до последњих ратова Врањске) и Кумановске Казе. А то је таман онај терен од данашње станице Букоровце до станице Табановце. То је терен на коме се види како се вода двоји за два мора, за Црно Море преко Дунава и за Бело Море преко Вардара. — У атару села Чукарке примећују се две речице, и једна, под именом Моравице, тече на север и улива се, код Бујановца, у Мораву, а друга тече на југ и текући поред села Табановца, под именом Којрнарске реке, улива се у Кумановску реку, по том у Пчињу, и Пчињом у Вардар.

Исти је случај са изворима Мораве, Лепенца и Пчиње. Само што је терен, на коме су извори ових река, пространији. Карактеристично је да она права, замишљена, која би се повукла од извора реке Пчиње на изворе Мораве и Лепенца, ударала би баш преко онога ускога терена, на коме се на путу Врање— Скопље дели вода за Јегејско и Црно Море.

Терен који захватају Морава, Пчиња и Лепенац долинама својим, као што ће се видети кад будемо о