Brastvo

ж

Стара Србија и Маћедонија спадају у ред плодних, а неки крајеви у овим областима, као н. пр.: околине Сереза, Драме и оне око Лајне, спадају у ред најплоднијих крајева у Европи. У плодне крајеве ових области, после Сереских и Драмских крајева, долази, у опште, долина реке Струмице. Као плодни у житу и осталим усевима истичу се Овче поље са Кумановским и Скопљанским · крајевима, — „житница Старе Србије“, за тим плодно Солунско поље („Маћедонска долина“), па Прилепско-Битољско поље, долина реке Мораве (Гиланска околина), Метохијски крајеви (висоравни између Призрена и Пећи), Косово поље и низије око Новог Пазара, Плеваља и Пештерско поље.

Северна половина Старе Србије и Маћедоније богата је и шумом. Нешто шуме има и у јужно-источним крајевима ове области, за тим у северо-западним деловима јужне Старе Србије и Маћедоније.

Од језера у Старој Србији и Маћедонији главна су : Скадарско (Блато), Дојранско, Острово (близу Водена), Преспанско, Оридско, Костурско (код Костура,! Ајвасилско (између Драме и Солуна), Бешик (близу Солуна) и друга.

же

Као што смо споменули, највећа важност ових предела лежи у томе, што они служе као географска спона између Средње Европе и Истока, и обратно. Зато их и зову у најновије време пролазне или транзитне земље.

Карактеристично је, да два главна трговачка и војничка пута, који иду кроз већи део Старе Србије и Маћедоније, стоје у вези, или су наставак путева који пролазе и излазе из Краљевине Србије и Босне и Херцеговине. Из овога факта излази други Факат,

"У нашим народним јуначким песмама највише се спомиње Оридско и Дојранско језеро — „риба од Орида“ и „риба од Дојрана“.