Brastvo

67

Арнаута, Бугара, Турака, Грка, Цинцара (Аромуна), Јевреја, Јермена и Цигана. Тако, Срба има око 1,200.000, Арбанаса има на 700.000, Бугара 700.000, Турака 300.000, Грка 300.000, Цинцара преко 100.000 а остало Јевреја, Јермена и Цигана.

По народности становништво Старе Србијеи Маћедоније овако је размештено. Срби заузимају, у главноме, северне и јужне крајеве Косовског Вилајета; у осталима су крајевима овога вилајета више помешани са Арнаутима. Срби превлађују у Плеваљском и Новопазарском Санџаку. Срби и Арнаути готово подједнако, од последњих српско-турских ратова на овамо, насељавају Приштински Санџак, а у јужном делу Косовскога Вилајета, Скопљански Санџак, заузимају готово само Срби. У овоме санџаку има мало, и то у северозападном његову делу, Арнаута. Турака у северном делу Косовскога Вилајета има врло мало. Више их има у јужном делу овога вилајета, и то, опет, само по градовима. Битољски Вилајет насељавају највише Срби. Арнаута има у Дебарским пределима. Они се спуштају и у само Прилепско поље, а има их у неколико села и у Велеској Кази (Скопљански Санџак), али у великој је надмоћности српски елеменат. То суи крајња, у тим крајевима, арнаутска насеља према истоку. У јужним и западним крајевима овога вилајета помешани су са Србима Цинцари (Аромуни), а у јужним и јужноисточним крајевима овога вилајета, има Бугара и нешто Грка. И Грци живе само по градовима. И Турци и Јевреји у овом вилајету настањени су само по градовима.

У Солунском Вилајету Срби насељавају, у неколико, западне крајеве. У јужним и источним крајевима овога вилајета помешани су Бугари и Грци. У овом вилајету, у северним пределима између Вардара и Струме, и даље на истоку, помешани су са Бугарима и Турци. То су остаци првобитних турских колонија у Српским Земљама. Нешто Турака има и на западној страни Вардара. Иначе Турци живе

с“

о