Omladina i njena književnost (1848—1871)

ОМЛАДИНА И ЊЕНА КЊИЖЕВНОСТ 5|

тиском, у обесхрабрености, у клонулости, у потпуном назатку на свима пољима.

Оно што се било градило и задобило у борбама пре 1848 и у самоме покрету све је било изгубљено, и све је требало из нова почињати. И та политичка реакција и назадак у јавном животу укочили су цео српски књижевни покрет од 1848 до 1860 године.

ГЛАВА ТУ. Назадак у српекој књижевновти од 1848 до 1860.

Ељњижевни напредак око 1847. — Духовна клонулост и оскудица у књижевним радницима после потреса од 1848. — Рђезе књижевне прилике. — Пословна и пригодна књижевност. — Упоредни утицаји власичне и немачке књижевности и српске народне поезије.

Целих четрдесетих година опажао се жив покрет у српској књижевности. Срби у Угарској имали су пред очима неколико национално-књижевних покрета који су им служили као пример и подстицај: чешки и словачки покрет, МАКО врење пред 1848, и сам илирски покрет, #: је био и под српским утицајем, али није био утицаја на Србе. С друге стране, Србија се помела. будити за виши, духовни живот. Уставан поредак, ма, какав да је био, али ипак уставан, био је зауставио владарску самовољу и нешто умерио великашке _ борбе, и после десет година побуна и промена на престолу биле ву дошле године релативнога мира и · реда. Земља се стала уређивати, добијати орган· ске законе, школе и просветне установе стале се

7 дивати. Приличан број обравованих аустро-угарских