Osnovi fiziologije

КИЧМЕНА МОЖДИНА 309

дрита нарочито тиме што је врло дугачак. Али у бескичмењака, у обичне глисте (Еитетси5), на пример, ћелије сенситивних влаканакоје одговарају ћелијама спиналних ганглија кичмењака, налазе се у самоме тегументу, тако да је протопласматски продужетак тих ћелија кратак. Све то казује, да се ћелије спиналних ганглија у сисара могу сматрати неуронима чији сеје протопласматски крак необично развукао сеобом ћелије од површине тела ка МОЖДИНИ.

Влакна су задњих корена сенситивна, т. |. преносе надражаје, које примају на површини тела, ка мождини, Да видимо шта бива са тим влакнима када продру у мождину. |

Дошавши у белу масу, она се рачвају. Једна грана силази, лруга се пење мождином. Прва је кратка и после неколико центиметара скреће ка сивој маси и продире у њен задњи рог. Влакно ту ступа у додир са ћелијама које се налазе у томе рогу, а то су врпчане ћелије, о којима је горе било речи. Што се тиче друге гране, она може имати разне дужине. Ако је кратка она се завршава у сивој маси мождине у додиру ћелија СЈагкеова стуба. Те су ћелије пак, као што смо рекли, полазна тачка влакнима неукрштенога снопа малога мозга. Сада знамо којим путем надражаји са периферије долазе до малога мозга.

Ако је грана, која припада влакну о коме је реч, дугачка, она се тада пење мождином у СоП-ову снопу и завршава се у средњем делу продужене мождине. Ту се налазе са сваке стране две групе живчаних ћелија, Вигдасћ-ово и ОоП-ово једро, и у њихову додиру се завршавају сенситивна влакна која долазе из мождине и која граде снопове истога имена.

Поменимо да та влакна пуштају успут многобројне бочне огранке који продиру у сиву масу и завршавају се у додиру разних ћелија: моторних ћелија предњих рогова, ћелија СТагкеова стуба, ћелија које удружују разне спратове мождинине. Додир тих сенситивних влакана са моторним ћелијама предњих рогова даје један прост рефлексни лук.

Од Вигдасћ-ова и ОоП-ова једра полазе нова живчана влакна, која нису друго до цилиндер-аксиси живчаних ћелија тих једара; та влакна граде по један сноп са сваке стране, који се налази у Ке! -овој траци.

Идући ка мозгу КеП-ове се траке укрштају међу собом. Према томе, сенситивни је пут укрштен као и моторни.

Поред наведених влакана, у састав задњих мождинских снопова улазе и влакна чије се ћелије налазе у сивој маси и које спадају у поменуте врпчане ћелије.

Сенситинни путови.