Osnovi fiziologije

БН“

КИЧМЕНА МОЖДИНА | 811

Много је сложеније питање о путовима којима се простиру сенситивни надражаји од мождине ка мозгу. Пре свега вероватно је, да разним врстама осетљивости (бол, топлота, такнуће, мишићна осетљивост) не служе исти живчани спроВОДНИЦИ. Физиолошко експериментисање даје следеће резултате. Ако се пресеку задње мождинске врпце, делови тела испод тог пресека не губе болну осетљивост. Значи, да се ова може преносити другим путем; то се преношење може вршити и сивом масом, јер пресеком свих белих снопова мождинских не производи се потпуна анестезија, ако сива маса није разорена. У томе се слажу клиничко посматрање и физиолошко експериментисање: у болести габе5 (локомоторна атаксија), у којој је нарочито отупило такнуће и мишићна осетљивост, налази се да су задњи снопови кичмене мождине дегенерисали. Попречан пресек пак који се односи на целу мождину изузев задње врпце, укида болну осетљивост, а оставља тактилну.

За преношење мишићне и тактилне осетљивости пак, задње би врпце биле потребне. Ако се уппшти само сива маса кичмене мождине, тада се укидају све осетљивости, изузев такнуће (тактилна осетљивост). То се исто дешава у болести зуппротуеит«, која је карактеризована разоравањем сиве масе мождинске. Обратно, ако се на једноме ограниченоме-— месту разори сва бела маса а остави стуб сиве масе, тада се констатује, да је болна осетљивост сачувана; ова нестаје тек пошто се и сива маса дубље повреди. Сива је маса дакле потребна за пренос болне осетљивости. Не зна се како се њоме врши тај пренос.

Ако се попречно пресече једна половина мождине, тиме се производи укидање осетљивости у супротној половини тела, односно у оним деловима који примају живце испод тога пресека. У исто се време посматра, да је тиме укинута покретљивост испод тог пресека са исте стране на којој се он налази. Такав пресек производи дакле укрштену анестезију, а мишићну парализу на страни пресека. Ова се појава објашњава тиме, што укрштени пирамидални снопови остају, као што знамо, дуж целе мождине на једној страни. Укрштену анестезију пак требало би објаснити укрштањем сенситивних путова у самој мождини. Од сенситивних влакана укрштају се пак једино влакна Оомег-ова снопа. У осталом, кад се пресече попречно друга половина мождине изнад првога пресека, тиме се враћа осетљивост која је била укинута првим пресеком. Према томе изгледа

~