Osnovi fiziologije

Рефлексни лук.

812 ЖИВЧАНИ СИСТЕМ

да је први пресек произвео анестезију на неки други начин, а не прекидом влакана који спроводе те надражаје.

Рефлекси. Кичмена мождина служи и произвођењу рефлекса. Рефлекси се састоје у одговарању на надражаје без удела свести. Да би се један рефлекс могао произвести, морамо имати ова три елемента (сл. 65): 1. сенситиван, центрипеталан живчани пут, којим се преноси живчани надражај; 2. живчани центар у који долазитај надражај и претвара се у живчани инфлукс који прелази на трећи елеменат, а то је: 3. моторан пут, који води инфлукс ка органу који ће реаговати. Кичмена мождина центар је многим рефлексима; њени живци представљају сенситивне и моторне путове.

Са хистолошкога гледишта, два су неурона довољна за производњу рефлекса: један је сенситиван, преноси надражај ка живчаноме центру, у коме ступа у додир са другим неуроном, који је моторан, тј. који преноси надражај од живчанога центра ка органу. Живчани елементи потребни за производњу једнога рефлекса сачињавају један рефлексни лук.

орган који прима надражај

сеиситивно влакно

задњи корен са спиналном ганглијом

5 предњи корен

" моторно влакно

Слика ;65

Рефлексни лук орган који одговара

на надражај

Рефлекси који се збивају у ки“ меној мождини могу се лепо изучавати нарочито у хладнокрвних животиња, Одрубимо ли главу једној жаби, па је затим обесимо тако да јој удови слободно висе, животиња ће остати у томе положају сасвим непомична, Али ако се надражи на пример задња нога, уштинувши је или