Pogled u život

ЖИВОТ БЕЗ ВАЗДУХА И АЛКОХОЛ та

усмери покрете свога хода, да одмери своје речи, једном речи опио се, Потреба за алкохолним пићима постала је страст многих људи, који су постали пијанице, или научно речено, алкохоличари или етиличари. Алкохолизам је једно од највећих зала човечанства. Алкохолизам је друштвено зло, јер упропашћује човека здравствено и морално, са свим последицама по заједницу. Алкохолизам упропашћује и оне који нису криви, децу и потомство.

Али свака употреба алкохола се не може сматрати алкохолизмом. Отуда сложеност тог питања учешћа алкохола у човековој исхрани. Потпуно искључење његово нема изгледа на успех, као што је показао племенити а неуспели покушај прохибиције у Сједињеним Америчким Државама. Остаје дужност указивања на кобне последице њетове злоупотребе, препорука велике умерености, још боље, потпуног искључења из наше исхране.

У претходном поглављу оправдали смо нагон као вођ у нашој исхрани, Али кад се тиче алкохола тај нагон није више поуздан. Међутим он је готово универзалан. Врло је мало људи којима алкохол не прија ни у најмањим количинама. Тако је у свих народа, на свим ступњевима образованости, у свим друштвеним слојевима. Алкохол је, нажалост, једна од ретких ствари коју прихвата цело човечанство. За сада остаје загонетан тај нагон за једним саставним делом наше исхране који не узима учешћа у исхрани животиња.

Међутим, алкохол је производ живота. Са тога гледишта алкохол је интересантан ,јер нам открива један нарочит облик живота, живота без ваздуха, без кисеоника, без дисања. Превирање каквог слатког воћног сока, грожђаног например, последица је живота једне сићушне гљиве која се зове квас или квасац. Квасац што га домаћице купују за ускиси~