Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

– средног утицањем на чула, страсти или осећања у опште.

И позивање и дражење треба да су извршени јавно т. ј. на јавном месту (8 210 К. 3.) и управљени на непокорност према законима, уредбама или законским | наредбама власти.

"За разлику од закона и уредаба, "тражи се да су наредбе „законе“, т.). издате од надлежних власти (али не и да су саобразне закону у погледу своје садржине).

Ђез значаја је да ли су више лина или само једно позивана. или _ дражена. : ~ Ово кривично дело свршено je чим је позивање или дражење OR неког чулно опажено. Није, дакле, потребно да је непокорност _ према. законима, уредбама и наредбама и – извршена. Ако позивање и дражење ~ није ни од кога чулно опажено, сто_ јаће покушај овог дела.

Ако је ово дело извршено путем штампе, или којим другим средством јавности. из чл. 5 зак. о штампи, казниће се по чл. 26 овог закона.

По чл. 92 зак. о јавним зборовима, и удружењима кажњава се нов– чано од 50—500 динара или затво· ром од 5 дана до 2 месеца: „Ко јавно и изречно на збору позива на непо· корност према законим наредбама – власти.“ i

· Шрема, 0. К. С. од 17. "децембра 1898. т. Бр. 9596, позивање на неизвршење наредаба општинског одбоi кривица · је кажњива по 5992. PO

* *

Од овог дела, треба – равликовати дело јавног подстрекавања на извршшење каквог злочина или преступа, које предвиђа 5 47а К. 3..

Док се по 8 992 тражи да је јавно

о корност, али не непосредно, већ по-.

позивање или дражење управљено | на | непокорност | према и т. д., дотле је по овом законском | пропису потребно да је јавно под стрекавање — које се може изврши“ ти позивањем, или дражењем или наговарањем или · навођењем | управљено на извршење каквог злочина или преступа.

Поред овога, за постојање _ овог другог дела неопходно је потребно да је подстрекавање остало без дејства, т. ј. да није ни покушавано. кривично дело на чије се извршење. подстрекавало. Ако би оно било покушано, постојало би, место _ само“ | сталног кривичног дела из S 47а, обично подстрекавање (саучешће) о коме је реч у 5 46 тач. 1 и 8 47 К. 3. (В. Подстрекавање).

ж

< *

По 5 103, ал. 1, ст. 2 К. 3. Kajo ва се новчано од двеста до три Хиљаде динара, или залвором од три. месеца до три године: „..Ко јавно. једну класу житељства противу друге на мрзост и прегрење дражи.“

Под класом становништва. има се разумети круг лица трајно везаних једно за друго заједницом гледишта, циљева, интереса или истим живот“ ним положајем, и тиме одвојених од осталих. Тако се као класе становништва могу сматрати: варошани H сељаци; трговци, индустријалци и земљорадници; чланови политичких | странака, т. 3. буржоазија и пролетаријат, чланови верских заједница и т. д. Привремена груписања. не могу се сматрати као класе, а тако | исто ни груписања између којих не би постојала одсечна разлика као. Ћ н. пр. образовани и необразовани, пријатељи народа и непријатељи народа и т. д. (Основи кривичног права од Др. Т. Живановића, посеб- _ ни део, издање друго, књ. 2). .

законима. ~