Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

– побацивања деце, треба моторити на неупате женске сумњивог владања и 'самозване бабине; да би че спречило тровање и упропашћи; 08 народа разни им“ опасним - леко_ свима, треба најстроже контролисати oba у отрова и лица која бесправно лече (85 334. и 334. а казн. зак.); ода би се спречила, силовања и остала, неморална дела, треба мотрити на подводаче ст подводачице итд. и тд. · Репресивне кор Ако је крхвично дело и поред свих предузетих – преO ema извршено, полицијт органи морају најенергичније наде ла се кривац што пре пронађе — и подвргне законској казни, те да се на овај начин нарушени правни поредак гаспостави. Не само да је жалосно, већ је чак и опасно остављати без казне извршиоце кривичних дела, јер би се на овај начин и друти ободравали на вршење ових | дела, а тиме би и цео правни поредак био доведен у питање.

Рад полицијских власти на репреосији кривичних дела двојак је, према, томе да ли су у питању глочини и преступи или само иступи. У шрвом случају оне имају за дужност да констатују извршење злочина и преступа, да их иследе, пронађу им учиниоце, и предаду их надлежним "судовима на осуду, а у другом, т. ј. код иступа, оне и констатују њохово

зе кривце, и саме их кажњавају. И у једном и у другом случају полицијеке власти раде као помоћне судске власти, и с тога њихов рад на, вом пољу у главноме подлежи контроли судских власти, у колико појеиним специјалним законима | пије друкчије наређено.

— Барбернице. На основу чл. 33. 3. У. С. O. TJ. H.. M. Н. 3. прописао је

(Cyan Hopnpe Bp. 81.) огај пр вилник о берберницамаг

иввршење, и ислеђују их, и пронала-·

16. јула 1919. Тод. под Бр. 12951.

„1. Нико не може отворити бер бероку радњу, ако Ce претходно локал са здравственог гледишта, не прегледа и за употребу радњ не 0 (чл. 29. зак. о радњама)

2. Нико не може бити запосле У e ако нема лекарско увере ње да не болује ни од какве зараз не нити прилепчиве болести, а, на. рочито сифилиса, или отворене ту: беркулове.

5. Чаршави употребљени · ORO бријања и шишања морају би увек чисти, а убруси са брисањ лица, после бријања, морају се ме њати носле сваког посетиоца.

4. Берберски – радници морај. носити нарочите беле кабаниц (мантиле), које ће одржавати "E чистоћи.

Бербери морају имати yBeR, зри одсечене нокте и морају опрати своје руке пре сваког новог бријања. ·

6. Овпуњање се мора вршити ру. ком, а, четком се може вршити сам у случају ако неко своју четк; сам донесе у радњу.

7. Бријаће бритве и макаве мо: рају се одржавати у највећој ЧИ тоћи. Пре употребе морају лежати бар једну четвртину сата у пречишћеном алкохолу, који се мора, 06 нављати што чешће.

8. Судови, из којих се пере лице после бријања, морају бити Чисти п свакодневно једном прокувати

9. Свака, употреба, сунђера, нај строже се забрањује.

10. Употреба бријачког – камен дозвољена. је само у случају гост сам свој камен донесе.

11. Прашење лица дозвољено само чистом ватом, која се: само једанпут сме употребити и по: O, бацити.