Politička istorija Srbije u drugoj polovini devetnaestog veka. Knj. 2, Od proglasa nezavisnosti Srbije do abdikacije kralja Milana : 1878-1889.

- __ ПРЕД КРУПНИМ ДОГАЂАЈИМА та 369

брзо се разишао па и растао са Либералима, па, ево сад и са Радикалима. Његово ново Министарство не састављају људи толико партијско политички, колико њему лично одани. Јер, и ако су чланови Христићеве владе све Напредњаци, они му немају од какве своје војске шта више понудити ни на расположење ставити. Доиста је оправдано питање свију и свакога: Шта је управо имала да значи промена од 14 априла> Но, прави смисао њен у скоро ће се обелоданити; јер ми идемо на сусрет крупним и значајним догађајима, у којима се истиче лично сам Краљ Милан као јаван илицијатор њихов. Довршујући овај одсек, у коме је глављи моменат пад Радикалнг Владе, можемо још само додати: да и овога пута није изостао облигатни одлазак у Беч. Маја 1. Краљ Милан отишао је тамо и вратио се већ 9 маја. После сваког догађаја, после сваке крупније промене у Србији, ова су путовања у Беч постала правило. Пошто сад знамо за тајну конвенцију, није нам тешко погодити ни прави узрок овим одласцима, који су, на жалост, и сувише јасно износили првог српског Краља у положају вазала, који је сада био дужан да о сваком своме поступку даје у Бечу | рачуна и обавештења. А рушећи, један по један, све мостове за собом у земљи — за којом, изгледа, није много ни марио, Краљ Милан је у толико брижљивије чувао овај једини — на страни,

П,

Домаће распре Краљевске и развод брака. — Октобра 5. године 1875, венчао се у својој 21 години, кнез Милан у Београду са Наталијом, ћерком некога рускога пуковника Кешка, родом из Бесарабије (Књ. 1. стр. 318 и 331): М ако овај брак није одговарао амбицијама једног народа, да свој владалачки дом види орођен са другим владалачким домом, ипак се тврдило а и изгледало, да му у почетку није недостојала љубав. Млада, лепа књегиња, родила је, после непуних десет месеци, 2 августа 1876, у сред ратне тутњаве, сина, који на крштењу доби име кума свога, цара рускога — Александар. То је све учинило да младој странкињи нису недостајале и народне симпатије, која је на седам годила доцније, уз првога српскога Краља, понела име прве Краљице.

Али с годинама се много што шта почело мењати у узајамним односима краља Милана и краљице Наталије, док није, нарочито после рата са Бугарском, дошло до запетих одношаја, који су се, за тим, свршили неком врстом добровољнога растанка, услед кога је краљица Наталија живела у иностранству, нешто у Италији, нешто у Немачкој и др. местима. Њој је допуштено да собом води малолетнога наследника престола, кога су пратили и нарочити наставници, да би га поучавали, чували и васпитали.

| Ми не можемо себи ставити у задатак да ближе овде описујемо све нијансе наклоности и ненаклоности оца и мајке младога краљевића, до потпуне омразе, која је настала међу њима и која је повукла за собом фаталне последице, како по саму династију

Пол. Ист. Србије 1 24