Radno i socijalno pravo
У нодпесрт осавс:
жника са становишта интереса поверилаца. Услов за продају дужника је да се продајом постигну повољнији резултати за намирење поверилаца.
Након продаје дужника нови власник може оживети пословање дужника, па се поставља питање да ли у том случају запослени који су радили код дужника пре стечаја могу да наставе са радом, односно да ли их је нови власник дужан вратити на посао. На ово питање дат је одговор у члану 130. став 6. Закона о принудном поравнању, стечају и ликвидацији, у коме се прописује да одлуке о престанку радног односа запослених које су донете даном отварања стечајног поступка остају на снази. То значи да запослени којима је отварањем стечаја престао радни однос немају право да се врате на рад и када нови власник купи дужника и када дужник под новим власником настави са пословањем.
3. ПРАВА ЗАПОСЛЕНИХ КОЈИМА ЈЕ ПРЕСТАО РАДНИ ОДНОС Запослени коме је престао радни однос даном отварања стечајног поступка може да учествује у том поступку као поверилац само ако има заосталих потраживања из радног односа према дужнику која му нису измирена до отварања стечајног поступка. Могу постојати различити основи потраживања радника према дужнику.
Пре свега то је потраживање зараде и накнада из радног односа. При томе, у стечајном поступку различит је третман зараде до висине минималне зараде утврђене законом и дела зараде преко тог износа. Део зараде до висине минималне зараде намирује се као трошак стечајног поступка, док се остали део зараде и друге накнаде намирују из деобне масе заједно и са истим третманом који имају остали повериоци дужника.
Треба истаћи да Закон о принудном поравнању, стечају и ликвидацији за минималну зараду употребљава термин гарантована зарада. Тај термин у радним односима употребљавао се у време доношења поменутог закона. Међутим, Закон о раду који је сада на снази за означавање тог појма употребљава термин минимална зарада, чију је и ближу дефиницију одредио у члану 84. Пре свега, прописано је да запослени има право на минималну зараду за стандардни учинак и пуно радно време. Ову зараду утврђује споразумно Влада Републике Србије, репрезентативни синдикат и репрезентативно удружење послодаваца, а _
58