Radno i socijalno pravo
У вези пријаве потраживања запослених треба нагласити да та потраживања могу укључити: неисплаћене зараде и накнаде зараде изнад гарантованих, док и неисплаћене остале накнаде по основу рада (топли оброк, регрес, превоз итд.) не би могле посебно да се потражују.
Следећа дилема у вези потраживања запослених била је у томе, да ли у трошкове стечајног поступка спадају и обавезе према Републичкој управи јавних прихода на основу бенефицираног радног стажа за период пре отварања стечајног поступка за раднике који су по одлукама предузећа имали право на бенефицирани радни стаж који није уплаћен. Свакако да би на овом месту требало дати потврдан одговор јер све обавезе стечајног дужника које су у корелацији са чланом 140. став 2. Закона о принудном поравнању, стечају и ликвидацији, исплаЋују се као трошкови стечајног поступка.
На крају, треба споменути још два момента. Први, да стечајни управник има право на награду за рад и на накнаду потребних трошкова. Ова примања стечајном управнику одређује стечајно веће на предлог стечајног судије, при чему се узимају у обзир обим послова и рад стечајног управника. Стечајни управник не може наплатити награду за рад, односно накнаду потребних трошкова из стечајне масе без одобрења стечајног судије. Други моменат је у пракси све чешће присутна институција тзв. "радног стечаја" који се карактерише ситуацијом да радницима не престаје радни однос, већ они настављају да раде. У ситуацији у којој ови радници не примају зараде, нити им се исплаћују доприноси за социјално осигурање, поставља се питање оправдања оваквог поступка, тим пре што би подношењем пријаве Националној служби за запошљавање, али и раскидом радног односа, ови радници стекли право на новчану накнаду и на социјално осигурање.
5. МЕЂУНАРОДНИ РАДНИ СТАНДАРДИ У ПОГЛЕДУ ЗАШТИТЕ ПОТРАЖИВАЊА РАДНИКА У СЛУЧАЈУ НЕСПОСОБНОСТИ ПОСЛОДАВЦА
Заштита потраживања радника у случају платежне неспособности послодавца регулисана је и на међународном плану. Пре свега, значај-