Radno i socijalno pravo

Златибор 2005 Тенценције у развоју радног и социјалног права

тој мери да онемогућавају даље успешно обављање тог посла ( нпр. балетски плесачи, оперски певачи, плесачи...) или слепе особе, особе оболеле од дистрофије и сродних мишићних и неуромишићних болести, оболели од параплегије, церебралне и дечје парализе, мултиплекс склерозе, реуматоидног артритиса, глуве особе, као и особе код којих постоји функционални поремећај због којег се не могу самостално кретати без употребе инвалидских колица.

Овим осигураницима време проведено на раду на наведеним радним местима, односно у наведеном својству, рачуна се у стаж осигурања са увећаним трајањем, те им се старосна граница за стицање права на старосну пензију смањује сразмерно степену повећања стажа и дужини стажа осигурања који се рачуна са увећаним трајањем.

3. Словенија

Пензијска реформа у Словенији започета је 1. јануара 2000. године да би се са једне стране пратили европски трендови, а са друге стране да био се пружио адекватан одговор на демографске промене и финансијске проблеме који су пратили систем пензијског осигурања у овој земљи. Статистички подаци показују да је просек старости становништва у Словенији изузетно висок и да постоји неповољан однос између радне снаге и пензионисаних лица – један пензионер на 1,7 запослених.

У Закону о пензијском и инвалидском осигурању Републике Словеније!" године живота за стицање права на старосну пензију одређене су на 61 годину за жену и 63 године за мушкарца, са тенденцијом да у наредних неколико година дође до изједначавања старосне границе, као што је и предвиђено у неким програмима развоја пензионог система других држава чланица Европске Уније. У погледу стажа осигурања потребно је да је навршено 40 година - мушкарци, односно 38 година – жене. Најнижа старосна граница по основу које неко лице може да оствари право на старосну пензију износи 55 година живота.

‘* Jan M. Peet, Social Security and Solidarity in the EU, Nijmegen, 2003, crp.55 8 Ступио на снагу 1.01.2000 године, са изменам и допунама које су наступиле ист егодине, затим 2001,2002и 2003. године, број 172-01/98-2/46 [6 Тако је нпр. У Великој Британији предвиђено да се до 2020. године изврши изједначавање ових старосних граница. 527