Radno i socijalno pravo

Проф. др Миомира Костић, Социјална заштита остарелих људи ход нас, Радно и социјално право, cmp. 41-64, XIV (1/2010)

старости, као и забрана дискриминације оних који траже запослење или су већ запослени, између осталог и по питању старости.

Одредбе Закона о раду јасно прописују забрану дискриминације. Наиме, забрањена је непосредна и посредна дискриминација лица која траже запослење, као и запослених, с обзиром на пол, рођење, језик, расу, боју коже, старост, трудноћу, здравствено стање, инвалидност, националну припадност, вероисповест, брачни статус, породичне обавезе, сексуално опредељење, политичко или друго уверење, социјално порекло, имовинско стање, чланство у политичким организацијама, синдикатима или неко друго лично својство (члан 18.). При томе, непосредна дискриминација, у смислу Закона, јесте свако поступање узроковано неким од основа из члана 18. којим се особа која тражи запослење, као и запослени, ставља у неповољнији положај у односу на другу особу у истој или сличној ситуацији. Посредна дискриминација. постоји када одређена наизглед неутрална одредба, критеријум или ракса ставља или би ставила у неповољнији положај у односу на друге особе - особу која тражи запослење, као и запосленог, због одређеног својства, статуса, опредељења или уверења из члана 18. Закона (члан 19). Такође, Законом је прописано да је дискриминација из члана 18. забрањена у односу на: 1) услове за запошљавање и избор кандидата за обављање одређеног посла; 2) услове рада и сва права из радног односа; 3) образовање, оспособљавање и усавршавање; 4) напредовање на послу; и 5) отказ уговора о раду. Одредбе уговора о раду којима се утврђује дискриминација по неком од основа из члана 18. овог Закона ништаве су (члан 20.).

Забрана дискриминације прописана је и одредбама Закона о здравственој заштити,“ у коме се у члану 20. прописује начело правичности здравствене заштите. Ово начело се остварује забраном дискриминације приликом пружања здравствене заштите по основу расе, пола, старости, националне припадности, социјалног порекла, вероисповести, политичког или другог убеђења, имовног стања, културе, језика, врсте болести, психичког или телесног инвалидитета.

професионалних или других обољења може да ради само запослени који, поред посебних услова утврђених правилником, испуњава и услове за рад у погледу здравственог стања, психофизичких способности и доба живота, у складу са законом (чл. 82).

34 Закон о здравственој заштити, „Сл. гласник РС“, број: 107/2005 и 72/2009 – др. закон

57