Radno i socijalno pravo
Дарко Маринковић, Владимир Маринковић, Цивилизацијски смисао и суштина социјалних права, Радно и социјално право, стр. 55-76, ХУ (1/2011)
система и реалног стања и односа у једном друштву." Друштва у којима је успостављан највиши степен ових права су истовремено и економски и технолошки најразвијенија друштва. Разлог за то је уочљив већ на појавној равни. Реч је о друштвима, која су омогућила једнак приступ свим друштвеним ресурсима, створила услове да се максимално развију радне и професионални потенцијали сваког поједница, да се индивидуални таленти претворе у стваралачку енергију и знањекоји су креатор и покретач економског и технолошког развоја. То, истовремено, подразумева увођење начела једнаких шанси у свим сферама живота- у економији, политици,култури, науци, образовању, које подразумева да у часној и развноправној утакмици људских способности и знања побеђују најбољи, који онда својим знањем, храброшћу и иницијативама цело друштво вуку напред.
Литература:
Аристотел : Политика, Култура, Београд, 1962. Библија, Глас Цркве, Ваљево, 2002.
3. Bercusson, B. : Manifesto for social constitution, European Trade Union Institute, Brussels, 2007.
. Betten, L. : International Labour law, Kluwer, 1993. 5. Блох, Е. : Принцип наде, „Култура“, Београд, 1972.
6. Degruse, C., Pochet, P. : Social developments in EU, ETUI, Brussels, 2005.
Хобс, Т. : Левијатан, Култура, Београд, 1964.
8. Маринковић, В. : Људски ресурсси пред изазовима глобализације, Задужбина Андрејевић, Београд, 2009.
9. Морал и економија, Зборник радова са истоименог научног скупа, ИДН, Београд, 2008.
10. Nowak, Ј. : Social economy — Challenges and chnaces in the globalisation process, 360pHuK радова - „Социјална политика у процесу европских интеграција“, ФПН, Београд, 2006.
17 _ Чомски, Н. : Профит изнад људи – неолиберализам и глобални поредак, ИП Светови, Нови Сад, 1999.
74