Ratnik

58 РАТНИК

А ту снагу сачињава жива сила и материјал. Ту спада и храброст, борбена способност, проницљивост и енергија обостраних команданата.

Друго начело је, да се ни један успех не може постићи без одлучне акције. Пасивном одбраном ништа се не добива. Ово су заиста непроменљива начела. Можемо такође рећи, да су снага напада, брзина покрета људи и материјала и потпуна тренажа људи у употреби ратног оружја непроменљиви захтев, али, изван тога, све друго је подложно општем закону промене.

Шта се разуме под „гасом“. Подела гасова

Треба знати да под „гасом“ разумемо материјал који убија или онеспособљава жртву преносом кроз ваздух. Реч „гас“ ништа још не значи кад је исти још у омотачу, бомби или цилиндру, пре но што се стави у дејство. Кад се затвори разбију, гасови се испаравају било услед притиска, било услед експлозивне снаге бомбе.

Неки од гасова су у течном стању, и они имају врло ниску тачку кључања, брзо испаравају, кад се изложе ваздуху, и према томе потребно је мало експлозива да се распрсне кошуљица и да се пусти течност. Остали гасови су у чврстом стању и претварају се у прашину помоћу велике количине јакога експлозива или се пуштају као дим помоћу неке загревајуће смесе.

Што се тиче поделе гасова, американска ратна гасна служба предвиђа њихову поделу у две гасне групе: непостојани и постојани гасови. _„Непостојани“ су они гасови који се брзо испаравају кад дођу у додир с ваздухом и према томе их ветар одјеном однесе даље; ако нема ветра, онда се сами од себе растуре у ваздуху у року од неколико сати. У „постојану“ групу спадају они гасови који се врло слабо испаравају кад дођу у додир с ваздухом. Најглавнији од тих, који се сада употребљавају или предлажу јесу мустард гас и бромобенцил-цијанид. Ови постојани гасови дејствују до седам дана, а у извесним случајевима, њихови трагови остају и свих месец дана. Трећа група гасова је она која онеспособљава. Овој групи припадају и непостојани и постојани гасови, а разлика између ове две групе и првих двеју је та, што се узимају и употребљавају у крајње малим количинама, чиме се постиже њихова економија. Гасови ове групе онеспособљавају очи или плућа, тако, да учине жртву своју безопасном, ако не сасвим неспособном, јер та неспособност жртве траје не више од неколико часова. Количине таквих гасова, које су потребне да натерају противну страну да метне гасне маске, јесте 1.1000 од количине да се проузрокује смртност од стварно отровних гасова, као што је фосген. Зато они имају врло корисно дејство у толико, што узнемирују непријатеља и натерују га да носи стално маске и