Ratnik

64 РАТНИК

Трећи јак разлог, била је проста пропаганда. То је била, дакле, обична пропаганда да свакога увери: да је Немац био способан прибегавати свима могућим срествима, само да добије победу и зато није показивао никакво поштовање ранијих уговора у погледу бирања средстава. Та је пропаганда распаљивала мржњу противу Немаца и одржавала морал и борбени дух код Савезника; она је била тада оправдана, па је чак водила и безобзирном претеривању.

Хлорин, који су Немци употребили у првом нападу, најмање је отрован од оних гасова који се сада употребљавају. Доцније пронађени и употребљени, као фозген, мистард гас и дифехлороарсен су пет до десет пута јачи и опаснији.

Мере хуманости за ма који начин ратовања јесте проценат смртности од целокупног броја онеспособљених, од извесног метода ратовања под извесном околношћу.

„Гас не може бити укинут“ — то је парола американских ратних хемичара. јер, што се тиче напуштања отровних гасова, треба имати на уму, да ни једно снажно оружје није било до сада напуштено докле год није пронађено јаче и силније. Отровни гасови показали су се као најснажније оружје у рату од свих осталих до сада познатих. Само због тог гасови никад неће бити напуштени. Они се не могу напустити путем договора између држава, јер ако има могућности напустити употребу ма кога опасног оружја уговорима, зашто се онда рат не укине уговорима2 Држати спреман гас за употребу и употребити га само онда, кад га и непријатељ употреби, исти је план као некада издата наредба трупама на Филпинским острвима. Наредба је биле у суштини овака: ни један официр нити војник није смео пуцати на дивљег Моро-а, чак кад се он приближавао официру или војнику с исуканом сабљом, докле год тај дивљак не би потегао сабљу да га удари. Сваки официр је тада више волео ићи под војни суд него ли пустити дивљег Моро-а да му се приближи и да чека моменат да потегне сабљом.

„Нека зна свет да ми предлажемо употребу гаса противу свих трупа које су противу нас, и да предлажемо најширу употребу његову у пуном обиму наше моћи. Верујемо да ће такав предлог више учинити да се рат укине него ли пропаганда за мир, која од памтивека постоји али је остала безуспешна.“ — То је одговор американских хемичара на примедбу штампе о нечовечности употребе отровних гасова, Према томе има се допустити употреба гаса као и употреба свега осталог

оружја. Губици од отровних гасова у Светскоме Рату

Хемиски ратни материјал је у прошлом рату употребљавала артилерија, пешадија и хемиске ратне трупе. Хемско ратова-