Srbija i Jugosloveni : za vreme rata 1914-1918
; 67 свака таква изјава могла код Србије створити убеђење да јој она област, која је резервисана Лондонским Уговором, већ припада и да је у праву за уступке у Ни тражити нове компензације на Јадрану.“
Гирс — Сазонову (депеша од 27. - УП - 1915.)
„Данас ми је Сонино предао вербалну ноту односно компензација Србији. Њен садржај мало се разликује од његових усмених изјава. Он не говори ни о томе да се Србији уступи сав Срем, већ само један део његов као хинтерланд Земуна. На моју примедбу због таквог ускрабивања српских де сада неоспораваних претензија, Сонино се брани да му је у тој форми било саопштено гледиште Делкасеа односно Срема. Не имајући сам ништа против тога да се Србији присаједини сав Срем и Бачка, он тим мање устаје против тога да се те области још сад обећају Србији, али се уздржава да се у таквом смислу изрази односно Славоније. Но, Сонино категорички одбија да се сад што било говори о Хрвашској пи Ријеци, захтевајући да савезничке државе унапред не решавају судбину њихову, која ће поглавито зависити од даљег учешћа Аустро-Угарске у рату, и од војних успеха Савезника. У поверљивом разговору Сонино ми отворено, и не једанпут, рече, да је Италија почела војну за Јадранско Море, јер се на све остале њене претензије саглашаваху и њени бивши Савезници. Јавно мњење») појмило је то и због тога сад треба бити врло обазрив у свима питањима, која се односе на талијанске претензије на Јадранском Мору.“
Даде се и из ове овако крње дипломатске преписке јасно видети: !., да су се четири савезничке државе, дотле, биле сагласиле на то, да Србија може рачунати, с једне стране, на Сплит и Дубровник, а с друге не само на Босну и Херцеговину, него и на Срем и Бачку, и 2. да је Италија настојавала резервисати Ријеку и Хрватску због неких својих нарочитих комбинација, по свој прилици ради образовања једне нове Угарско-Хрватске заједнице, кад се Угарска буде одвојила од Аустрије, на што је Италија рачунала. А оно, што се, за време преговора о миру и после закључења Версаљског мира, из Рима предузимало у Пешти и, с Пештом у споразуму, на другој страни, не би могло демантовати ту претпоставку.
2) У Италији.