Šumadiska divizija I poziva : 1915 I

66

једину везу са Солуном, и српска би војска била бачена на тешко проходну обалу Јадранског мора.

Савез Централних Сила са Бугарском потписан је 6. септембра а следећег дана и политички уговор, по коме Бугарска добија Источну Србију до Мораве и већи део Јужне Србије ; Турска јој уступа део западно од Марице ради лакшег прилаза Дедеагачу. У случају да Грчка ступи на страну Антанте, тада Бугарска добија Драму, Серез и Кавалу.

21. и 22. септембра почиње на западу, у Фландрији, Арто-у и Шампањи, француско-енглеска артилериска припрема у јачини до тада непознатој. Напад у Фландрији и Арто-у имао је само пролазан · успех, докле су Французи продрли у Шампању на широком фронту. Немци су успели да задрже Французе и у Шампањи. Али ово није задржало Централне Силе од намераваног напада на Србију, пошто је Русија за дуже време била неспособна за подухвате већег стила.

И тако је 7. октобра отпочео прелаз на северном фронту Србије, а 14. октобра почиње бугарски напад на источни фронт.

Положај Србије у стратегиском смислу био је врло тежак јер је била обухваћена. У погледу снаге а нарочито у погледу наоружања, муниције и техничке спреме, непријатељ је био сувише у надмоћности. И то није било непознато. Једини је спас лежао у помоћи савезника. Тежило се да се непријатељ на свима фронтовима што упорније задржава и да се ЕЈ савезника пређе у контраофанзиву.

Унапред потребно је напоменути, да је за одбрану Смедеревског одсека било и сувише недовољно снаге ше би непријатељ сигурно прешао било раније или доцније, са мањим или већим губитцима. Једино долази у питању: да ли су предузеше све мере и употребљена сва средства са којима се располагало, да се прелаз бар што више ограничи и отежа 2

Командант Смедеревског одсека имао је на расположењу на дан прелаза: три ескадрона, осам батаљона, осам митраљеза и девет батерија (18 спорометних и 20 брзометних оруђа), а непријатељ: шест ескадрона, 21 батаљон, осам митраљеских чета и 12 брдских митраљеских оделења. Свега 122 митраљеза, 16 рововских оруђа и 36 и го брзометних батерија, калибра почев од брдских топова до мерзера 420 мм.

1. — Командовање. После пребацивања Аустро-Угарске војске из Србије крајем 1914. год., примио је команду над Смедеревским одсеком командант 10. комб. пука Ш позива и командовао све до 7. октобра у вече. И тада прима одсек нови командант, командант Дринског артилериског пука 1 п0озива, који је имао на расположењу само 8. октобар ради упознавања и евентуално предузимања потребних мера. Дакле дан најјачег бомбардовања, када командант одсека није могао да напусти своје место и да обиђе одсек. Према томе нови