Šumadiska divizija I poziva : 1915 III

212

дног официра из штаба и два ордонанса, узео на себе улогу уређивача пролаза кроз теснац Жљеба.

„Са једне стене, која је лежала одваљена крај пута код самог улаза у теснац, гласом колико ме грло носило, објавио сам да ћу пропуштање свих трупа и делова који чекају на пролаз вршити строго по реду“ без обзира да ли припадају мојој или којој другој команди. Позвао сам потом официре и људе да одрже ред, јер иначе, без реда и преко реда, нико неће моћи да прође.

„Овај позив имао је врло добро дејство. Људи су се прибрали. Престало је оно тискање на улазу у теснац, праћено препиркама, које су понекад биле и врло жустре. Сами војници су почели да сузбијају и уклањају свакога који је без реда хтео у колону. Уопште пролажење је ишло знатно брже.

„На овај начин, у току то поподнси ноћи, били су пропуштени: најпре изостали делови чије су команде већ раније биле прошле, па за њима коморски делови и трупе Тимочке дивизије П позива, а с времена на време и групе избеглица. До три часа изјутра 4 децембра, као последња из састава Тимочке дивизије П позива, прошла је мунициска колона са око 300 грла стоке. Ова је јединица била заостала због закрчености пута и пролаза, те није могла раније да се примакне месту на коме је образована уска маршевска колона. Једино је остао 13 пешадиски пук 1 познва, који је такође привремено припадао саставу Тимочке дивизије 1 позива, али није стигао на време, те је тек у току сутрашњег дана с муком успео да се пробије кроз теснац и да настави пут за Рожај“.'

О томе и генерал Михаиловић вели: „Колики су застој и нагомилавања била за време марша, а нарочито испред уласка у теснац на Жљебу, најбоље ће се видети из тога, што је тешка артилерија П армије трећег дана марша успела да пређе само неколико стотина метара и ако је изјутра рано била ушла у маршеву колону. Видећи оволико нагомилавање, отишао сам са извесним бројем официра на сам улаз у теснац на Жљебу и како на уласку није било никога да уведе ред око пропуштања кроз теснац, већ је сваки радио што је хтео, од чега је највећим делом и наступио овај застој, то сам лично предузео да уведем ред око пропуштања у теснац и уз припомоћ официра успео сам у току 4 децембра да велики број јединица и избеглица пропустим кроз теснац и ред уведем“.“

На овакав неред наишао је и командант Ш армије, који је овога јутра кренуо из Пећи за Рожај. Како је било, вели, „једногласна одлука команданата армија, да се ни двоколице не пуштају на правац повлачења, већ само товарна стока“, .

з У операциском дневнику 13 пука 1 позива за 5 децембар је забележено: „Пук је у 7 часова пошао са Жљеба једва пробивши се кроз те-

снац и у 17 часова стигао у Рожај, где је преноћио“. з '"Рашник, октобар 1928, стр. 2.