Zlatiborski pravnički dani
Златибор 2009 Социјална права и економска криза
мље сматрају да млади радници због неискуства и других елемената који иду у прилог старијим радницима, треба да буду заштићени управо немогућношћу послодаваца да им се исплаћује цена рада која је испод минималне зараде. Ова категорија заштите младих радника примењена је у земљама EY гле млади почињу рано да се запошљавају ради добијања џепарца и где је изражена економска самосталност младих, који се одвајају од родитеља и уз редовно или ванредно школовање почињу и да раде. Како млади лакше прихватају рад са непуним радним временом, повремене и привремен послове и неке друге облике флексибилног рада, то је јасно да је држава кроз национална законодавства нашла потребу да се ове младе категорије запослених заштите, и то императивном нормом да послодавци младим категоријама запослених морају да исплаћују макар минималну зараду, са припадајућим порезима и доприносима који се на овнову ње исплаћују.
Исплата према старосном критеријуму запослених је: - за све запослене преко 16 година живота у Великој Британији и Турској,
- за све запослене преко 18 година живота у Француској и Луксембургу,
за све запослене преко 16 година живота у Великој Британији и Турској,
- за све запослене преко 23 година живота у Холандији,
- за запослене немануелне раднике у Грчкој преко 19 година,
за све запослене преко 21 година живота у приватном сектору у Белгији.
- за све запослене, без обзира на година живота у Бугарској, Чешкој Републици, Естонији, Латвији, Литванији, Мађарској, Малти, Пољској, Португалу, Румунији, Словенији и Словачкој.
Питање уређења минималне зараде у појединим земљама везује се за квалификацију запослених, занимање и остале критеријуме везане за вештине у појединим занимањима запослених. Иако се велики број земаља противи овој методи утврђивања минималне зараде, види се да то може да буде један од критеријума усклађивања и тако је у УК, Шпанији, Словачкој, Пољској, Малти, Луксембургу, Летонији, Ирској, Грчкој, Француској, Кипру и Чешкој.
Метод утврђивања висине минималне зараде и учесталост усклађивања
Поједине земље дозвољавају аутоматско индексирање, зависно од пораста трошкова живота и од инфлације. То усклађивање врши аутоматски Влада и такав облик усклађивања минималне зараде врши се у Естонији, Шпанији, Француској, Литванији, Луксембургу, Малти, Холандији, Португалији и Словенији.
447