Zlatiborski pravnički dani

Златибор 2010 Остваривање и заштита социјалних права

порекла, у којој ће моћи да користи стечена права на основу свога рада и осигурања у другим државама.

Осигураници према међународним уговорима

Међународни уговори о социјалном осигурању, осим што обухватају законодавства држава уговорница, важе и у односу на Mua (ratio personae), тј. одређују круг лица, која остварују своја индивидуална права њиховом применом. У том погледу, уговори се могу поделити у две групе. Прву чине тзв. затворени уговори, а другу групу чине тзв. отворени уговори. Уговори из прве групе обухватају само лица која су држављани уговорних страна и чланови њихових породица и евентуално и лица са статусом избеглице или лица без држављанства. > друга група уговора о социјалном осигурању обухвата сва лица која су радила и била осигурана у државама упонорницама. без обзира на њихов статус држављанства, и чланове њихових породица.

Са гледишта обима обухвата лица, затворени уговори су рестриктивнији, јер не обухватају сва лица која имају или су имала својство осигураника и могу бити сметња за остваривање очекиваних права недржављана.

Обавеза на осигурање. Ову обавезу садрже сви међународни уговори о социјалном осигурању и она се заснива према месту рада појединца (!ех [0с1 Јабог 15). То значи обавезност на осигурање (здравствено, пензијско и др.) у држави у којој се обавља рад. Та обавезност произилази и из чињенице важења законодавства одређене државе на њеној територији. Уговори о социјалном осигурању у погледу обавезе на осигурање не праве разлику између појединих грана социјалног осигурања, што значи да по правилу није могуће бити запослен и у држави рада бити осигуран само на здравствено, а у држави порекла остати осигураним на пензијско осигурање. Ваља истаћи да обавеза на осигурање у једној држави искључује обавезу на осигурање у другој држави. Тиме се испуњава и једна од сврха међународних уговора о социјалном осигурању, а то је избегавање плаћања двоструког доприноса поводом исте чињенице рада (поп 68 т гдет). У том смислу, уговори о социјалном осигурању у вези са обавезом плаћања доприноса имају сврху коју у погледу пореских обавеза имају уговори о избегавању двоструког опорезивања.

И ако се обавеза на осигурање утврђује према месту рада, уговори о социјалном осигурању упућују на законодавство државе у којој се обавља рад, самостална или друга делатност, на основу које се успоставља обавезно оси-

29 То су уговори (споразуми) с Бугарском, Данском, Француском, Италијом, Норвешком, СР Немачком, В. Британијом, Швајцарском, Шведском 30 То су уговори с Аустријом, Босном и Херцеговином, Црном Гором, Хрватском, Словенијом и др. 348