Zlatiborski pravnički dani

Златибор 2010 Остваривање и заштита социјалних права

ним законодавствима. Сем тога, свака од држава примењује свој систем остваривања права на давања на основу инвалидности, која садржи законске и медицинске категорије које су својствене њеном систему социјалне сигурности, тржишту рада и другим елементима који се при дефинисању инвалидности узимају у обзир. Због тога, у неким уговорима постоји одредба према којој ће се право у другој држави уговорници остварити када за то буду испуњени услови према њеном законодавству“ сходно, начелу очувања права која су још у току стицања. У случају уговора о социјалном осигурању, који не садрже такве одредбе, отвара се дилема о томе да ли је и ту могуће накнадно остваривање права из пензијског осигурања. У ранијој пракси с неким државама било је различитих одлука у појединим случајевима; међутим, без обзира на непостојање изричите одредбе, сматрамо да сам уговор у тим случајевима није препрека за накнадно остваривање права. Међутим, како се права у таквим случајевима остварују према законодавству сваке од држава уговорница, битно је заправо какви услови за њихово могуће накнадно остваривање постоје у њиховим законодавствима.“

Стаж краћи од 12 месеци. Међународни уговори о социјалном осигурању садрже одредбу према којој се право на пензију у једној држави уговорници не може остварити када је, према њеном законодавству, навршен пензијски стаж краћи од 12 месеци ( и када на основу само тог стажа није остварено право на пензију).“ У том случају носилац пензијског осигурања друге државе уговорнице преузима то временско раздобље у своје пензијско осигурање и придодаје свом пензијском стажу, процењује услове и утврђује пензију, као да је осигураник за читаво време био осигуран код њега. Сврха ових одредаба јесте да се носиоци осигурања ослободе обавезе одређивања и исплате пензија мале вредности, чији трошкови администрације и исплате често пута прелазе износ саме пензије.

Пензијски стаж навршен у трећим дргжавама. Често се пута догађа да услови за стицање права, односно давања из пензијског осигурања нису испуњени сабирањем пензијског стажа у двема државама уговорница. Због тога, неки уговори закључени у последње време садрже и одредбе о сабирању пензијског стажа из треће државе, с којом су обе државе везане уговором о социјалном осигурању, како би се у одређеном случају испунили услови за

38

Види напомену 22

Према нашем законодавству о пензијском осигурању које више не познаје институт тзв. густине стажа, као додатног услова за остваривање пензије, готово да нема неких ограничења у погледу могућег накнадног остваривања права на пензију

59 Изузетак је Споразум с СР Немачком, према коме нема минималног пензијског стажа за остваривање права, док према Споразума с В Британијом (чл. 19) тај минимални пензијски стаж износи шест месеци.

353

39