Borba, May 11, 1991, page 9

O нв ЕР ЧИ

БОРБА

СВЕТ

РЕАГОВАЊА СУСЕДА НА СИТУАЦИЈУ У НАШОЈ ЗЕМЉИ

Политичка интервенција Рима и Беча

Италијани и Аустријанци се договорили да у „савет европских мудраца“

утралних и земаља ЕЗ

(Специјално за „Борбу“) _

Рим. —- На питање новинара Радио Ватикана да ли још постоји могућност да Југославија опстане као јединствена држава, загребачки надбискуп кардинала Фрањо Кухарић је одговорио:

— Инсистира се на решењу које би сваком народу гарантовало његову слободу и његов економски напредак у тој слободи. Очекујем дакле резултат часног и искреног дијалога, али реч је о политичком решењу. Стога решење препуштам политичким представницима народа.

Повод за разговор са кардиналом Кухарићем био је његов сусрет са патријархом Павлом у Сремским Карловцима, а и Папа Иван Павле П је у последњој поруци народима Југославије подржао сусрет делегација Српске православне цркве и Католичке цркве, изразивши наду да ће се тај дија-

лог интензивирати. На крају. своје поруке у којој је поново апеловао на мирно решење несугласица, како би се избегли братоубилачки сукоби, Папа је молио краљицу небеску да расветли умове и подржи

напоре оних који искрено траже да се поново дође до једног друштвеног суживота у поштовању и узајамном схватању. Дакле, остаје да се види да ли је краљица небеска расветлила мозгове онима који у Југославији сматрају да се снагом оружја могу решити проблеми. Да би се избегла ратна увертира у преговоре либански сценарио) зауставили су, не само поглавари цркава, већ и европски политичари. У Риму су се састали представници италијанског и аустријског министарства спољних послова како би договорили заједничку платформу за наступ према југоисточном суседу. Аустријанци су донедавно подржавали словеначко отцепљење од остатка Југославије, али им је ЕЗ ставила до знања да се, ако желе да уђу у ту организацију, морају придржавати одлука и ставова које је донео врх дванаесторице.

Дакле, дванаесторица инсистирају на стварању заједничке спољне политике, исто као и стварању једнаких кривичних закона, фискалних, као и стварање европске монетарне уније са јединственом

СУБОТА-НЕДЕЉА, 11-12. МАЈ 1991. ГОДИНЕ 9

Ле Пен подржао Хрватску и Словенију

Париз. — Вођ крајње француске деснице Ле Пен је изјавио јуче да ће у понедељак поднети резолуцију Европском парла-

менту у Стразбуру са захтевом „да се укине свака помоћ комунистичкој влади у Београду и истовремено организује под-

ршка Хрватској и Словенији“.

Ле Пен је ово изјавио по повратку из Загреба где, је у својству лидера европских посланика деснице боравио од 6. до 8.

маја.

Лидер профашистичког „националног фронта“ Ле Пен је такође, позвао „све слободне народе Европе да се солидаришу са Хрватима, Словенцима и осталим слободним народима Југославије, суочене са опасношћу грађанског рата, који подстиче комунистичка влада Србије уз саучесништво Генерал-

штаба домаће армије“.

(Танјуг)

обрачунском јединицом, и као што стварају јединствене одбрамбене механизме.

Све земље које имају намеру да се придруже земљама ЕЗ морају прихватити правила игре тих земаља. Дванаесторица сматрају да Југославија мора остати јединствена и постати демократска, плуралистичка са слободним тржиштем.

На аустријски предлог да се оснује „савет европских мудраца“, Италија је одговорила позитивно и договорено је дау саставу те групе буду представници неутралних и земаља ЕЗ. Ти искусни политичари би ус-

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ О ОДЛУЦИ ПРЕДСЕДНИШТВА ЈУГОСЛАВИЈЕ

Армија — фактор смиривања

Америчка влада поново наглашава „да се снажно противи злоупотреби силе“ и упозорава да се кризна ситуација у нашој земљи не сме користити за спречавање законске смене на челу Председништва СФРЈ Ф „Хелсинки воч“ оптужује српску владу због демонстрација 9. марта

(Од дописника „Борбе“)

Вашингтон. — „Штаб за Југославију“ у овдашњем Стејт департменту нема времена за предах и јуче касно поподне по други пут у року од 24 сата — огласио се званичним саопштењем поводом најновијих догађаја у нашој земљи.

Вишедневна седница Председништва Југославије — како нам је речено — пажљиво је праћена, а после „првог читања“ њеног завршног саопштења изражава се нада да се то може сматрати наговештајем успостављања _ мирољубивог дијалога и мирног решавања несугласица између сучељених страна.

Представници америчке владе наглашавају да у овим тренуцима „још нису детаљно упознати са свим одредбама споразума постигнутог у Београду“ али се — према расположивим информацијама — јавно оцењује да он може да послужи као „упориште за смиривање напетости“.

Значајно место у овом службеном реаговању Вашингтона — објављеном у четвртак касно поподне по овпдашњем времену — посвећено је и месту и улози армије у текућој југословенској кризи. Уз посредно изречену оцену да је у садашњој фази управо она тај „фактор смиривања“, истовремено се износи и ишчекивање да ЈНА неће злоупотребити указано: јој поверење, већ ће поступати „у складу са југословенским Уставом, у интересу свих грађана Југославије и њихових легитимних људских прана“.

И у овом саопштењу Стојт

Грчка припрема превоз робе бродовима

Атина. — Грчка је прексиноћ други пут у само два дана, саопштила да у случају прекида копнених веза због немира у Југославији рачуна да своју робу у потпуности извози бродовима. Али, овде се не крије да у том случају остаје проблем транспорта осетљивих, пољопривредних производа из Грчке.

Министар трговачке морнарице Аристотлис Павлидес изјавио је новинарима да „опремљеност грчких лука и број бродова допуштају Грчкој да успешно реши евентуалну ситуацију у којој би било нужно да извоз на Запад обавља морем“.

Објаснио је да би тај посао обављале луке Патрас и Игуменица на западу земље, а одредиште би била италијанска лука Трст.

Али, за превоз осетљиве робе „траже се копнене руте источно

од Југославије“.

(Танјуг)

департмента понављају се овдашње добро познате и често понављане тезе о подршци САД „јединственој и демократској Југославији“. уз снажно противљење „сваком коришћењу силе или застрашивању, чији је циљ заустављање демократских промена успостављање недемократских односа". Полазећи са те познате позиције, америчка влада је, међутим, сада — пратећи ситуацију — отишла и корак даље. А, тај корак се очитава једној од завршних реченица јучерашњег саопштења Стејт департмента, којом се упозорава да „нико не сме да користи кризне прилике у Југославији за покушај спречавања законске смене на челу југословенског Председништва, заказане за 15. мај“. a

Југословенски председнички маратон и збивања у Хрватској и Херцеговини америчка штампа и РТВ прате редовно и веома детаљно, али без икак-

вог коментарисања и опредељивања, што представља одступање од овдашње праксе уобичајене у сличним нашим ситуацијама. Исти је случај и са јучерашњим протестним митингом опозиције у Београду, за који се пре свега констатује да је прошао мирно — за разлику од „прозивке“ на истом месту од пре два месеца.

Те београдске деветомартовске демонстрације, иначе, добиле су ових дана опширан опис и оцену „Хелсинки воч“ Комитета за заштиту људских права, чије је седиште у Њујорку — а сфера интересовања и праћења свих 35 земаља Европе и Северне Америке чланица КЕБС.

„Хелсинки воч“ у свом извештају оптужује српску владу због употребе недозвољене силе у разбијању „мирних демонстрација“, констатујући да је то резултирало погибијом две особе и рањавањем 203.

Сл. ПАВЛОВИЋ

коро у Југославији требало да разговарају са представницима република и федерације. О чему2 О могућем начину изласка из постојеће пат или можда рат позиције.

Шта би они могли да препоруче умницима у Југославији2 Првенствено да у сваком питању потраже одговор у Завршном документу Конференције о европској безбедности и сарадњи. Дакле, као прво, границе Југославије, унутрашње и спољне, не смеју се мењати, затим, морају се поштовати сва људска права. То значи да

„који треба да посети Југославију, уђу представници не-

Словенија не може стварати неку нову врсту спољних граница, али и да Србија не може спроводити план о великој Србији, откидајући комаде простора другим републикама.

Питање људских права у Југославији такође није решено,

Све европске комисије закључиле су да се на Косову не поштују људска права, да српска влада тлачи Албанце на том подручју итд. Не зна се до каквих би закључака дошла нека европска комисија после обиласка неких подручја у Хрватској али „ако се жели у Европу“, онда би се морао послушати глас европских умника и при том не говорити да постоји некаква југословенска специфичност. Реч је о мозговима расветљеним или нерасветљеним који би требали ситуацију у својој кући посматрати и кроз европску оптику, а не локал-сопственичку.

Но, хоће ли „савет европских мудраца“ у то уверити републичке лидере, или ће се све завршити на томе како нам други не треба да соле памет. Притом треба знати да тврдоглавост води либанизацији Југославије, а можда то неки и знају и желе.

Силвио ТОМАШЕВИЋ

„Тајмс“: ЈНА има тежак задатак

Разоружање је практично немогуће спровести јер су у Југославији сви наоружани — пише угледни

лондонски дневник

Лондон. — Десетине хиљада аутоматских пушака, пиштоља чак и ракетних бацача увезено је последњих месеци у Словенију и Хрватску — пише угледни лондонски „Тајмс“ у јучерашњем броју. Позивајући се на дипломатске изворе лист каже да су у јануару и фебруару транспортни авиони сваке недеље допремали оружје из Белгије и Немачке и Загреб.

Тренутно само Хрватска под оружјем има 40.000 људи који носе __ немачке униформе, француске шлемове, америчко или совјетско оружје и британске чизме — пише „Тајмс“ и додаје да је наоружавање почело увозом 20.000 „калашњикова“ из Мађарске током прошле године.

По оцени листа на европском тржишту оружја веома је лако за релативно малу суму купити практично све од аутоматских пушака па до ракета.

Комитет владе Италије за Југославију Рим. — Италијанска влада је јуче образовала међуминистарски комитет који ће пратити развој ситуације у Југославији. Одлука о образовању овог комитета донета је на састанку у владиној палати коме је председавала министар. за имиграцију и Италијане у иностранству Маргерита Бонивер. Централна тема састанка, како је званично саопштено, биле су последице које би посебно могла осетити тршћанска регија Фурланија -Јулијска Крајина у случају масовног таласа избеглица из Југославије ако би дошло до грађанског рата. (Танјуг)

До тога је дошло после распада Варшавског уговора и огромних арсенала којима су располагале земље бивше „социјалистичке заједнице“. За већину западних земаља Југославија још увек није „кризно подручје“ у које је забрањено увозити оружје што се сада обилато користи. Главни снабдевачи оружјем у Хрватској и Словенији су разни трговци из Аустрије и Италије, мада ни остали за њима не заостају. „Тајмс“ наводи да се Срби у Хрватској наоружавају оружјем произведеним у Југославији, мада су сада на цени амерички аутомати. По оцени листа, задатак који је Председништво СФРЈ поставило Југословенској народној армији да разоружа све наоружане групе у Југославији је практично немогуће спровести јер су „сви у Југославији наоружани“. (Танјуг)

Демонстрације Хрвата у Берлину

Берлин. — Неколико хиљада грађана хрватске националности окупило се у четвртак после подне у централном делу западног Берлина демонстрирајући — како су навели — против покушаја да се „спута демократски развој“ у Републици Хрватској.

Према наводима полиције, дозволу за демонстрације тражила је „Хрватска културна заједница“. Колона са хрватским заставама и транспарентима упутила се ка Бранденбуршкој капији, али се успут већи део учесника демонстраната разишао. Демонстранти су се после задржавања код Бранденбуршке капије разишли. ?

(Tanjyr)