Borba, May 06, 1995, page 22
22 Субота — недеља 6 — 7. мај 1995.
| нељна РОД. |
Синагога У новом руху
а неподељеним симпатијама
одјекнула је вест да се после
пола века приводе крају радови на адаптацији зграде Јеврејске општине и Синагоге у СомбоРУ. Према речима дугогодишњих
активиста Тибора Штајна и Сузане Ђорђевић предстоји паркетирање просторија и неминовно је прибављање додатних средстава. Од некадашње масовне Јеврејске општине у Сомбору која је бројала 1.200 чланова остало је 38 чланова. У вихорима Другог светског рата страдало је 860 сомборских Јевреа. ! Сасвим је извесно да ће просторије Јеврејске општине у Сомбору бити у новом руху. Према речима Тибора Штајна, дугогодишњег и агилног председника сомборске Јеврејске општине упућене су молбе многим донаторима, а пристигла је помоћ од „Бане Секулића“, ДД „Сомбслед“, као и „Соје“ и „Ветрома“.
Обнова Синагоге, биће подстрек за окупљање малобројне јеврејске заједнице у Сомбору. Очекује се да ће се ускоро одржати састанак свих чланова, на коме би се после вишемесечне паузе најзад у функционалним и савременим просторијама одржала дуго очекивана годишња скупштина. То би у правом смислу речи озваничило рад Јеврејске општи-
не у Сомбору. Андрија СЕКЕЉ
лушај овамо и добро знај, ово
је бригада из нишки крај! —
поздрав је уз који је у оној Југославији сваког лета по две-три стотине младих људи полазило на добровољне радне акције широм земље. Сада, опет, клуб брига дира при овдашњем омладинском савету, ради на стварању институционалних начина да модификован вид „радних летовања“ поново заЖИВИ. За ово лето нишки Клуб бригадира припрема и екипе за археолошка истраживања за омладински камп Ђердап у Караташу крај Кладова. Овај и још једанаест програма, за који се учесници пријављују зависно од сфере личног интересовања, отварају могућност за доказивање и рад младих и стручних људи. Током целог лета смењиваће се учесници из целе Југославије па је интересовање велико што се види и по броју већ приспелих пријава у Клуб бригадира Ниша.
Жарко Ристић
Трагична шопинг екскурзија
рошлонедељна екскурзија зрењанинских матураната у === „== Грчку са које се од 220 средњошколаца, на велику жалост, вратио један мање, свакодневна је тема разговора у граду на Бегеју. Несрећним случајем у Атини је, прелазећи пешачки прелаз, погинуо Саша Гранић, ученик Гимназије.
M
ДЕ ИЈИ
У
Трагичан случај само је појачао жучне и тешке расправе, отварајући бројна питања почев од оних: треба ли уопште, у ово тешко економско социјално време организовати тако скупа путовања, до питања: ко, како и колико брине о младим људима на тим путовањима.
У Зрењанину очито није прихваћена препорука Министарства за просвету Владе Србије да се и ђаци и наставници уздрже од организовања екскурзија. Други, пак, тврде да су професори „поклекли“ пред захтевима ученика, али има и оних који су веровања да су управо образовни радници утицали на ђаке да на овај начин, екскурзијом, окончају четворогодишње дружење у школским клупама.
Осуде оваквог путовања појачан су и због чињенице да је међу матурантима, у шест аутобуса који су из Зрењанина пошли за Грчку, било и оних који никакве везе немају са школом. Више од 50 путника имало је једино за циљ — шопинг.
Божидар Дринић
Судијска
e ушдурма на утакмицама ча о тамнијој страни фуд-
ћ балског надметања. После
прошлонедељног дербија између „Слоге“ и смедеревског „Сартида 1913“, лидера на табели Српске лиге, нема навијача краљевачких „белих“ који не сумња да је прекид исцениран и да је судија Драган Никачевић из Ужица „намерно“ одсвирао крај пре истека регуларног времена. Судија Никачевић је, при резултату који је гостима сасвим одговарао (0:1) у 61. минуту после једног неспортског и недоличног геста капитена „Слоге“ Душка Милинковића, показао да је утакмица завршена и Смедеревцима тако „обезбедио“ повољан резултат. Након чаршијских нагађања, огласила се и „Слогина“ управа, оценивши прекид утакмице „судијском ујдурмом“. О свему што се дешавало на градском стадиону највише се, ипак, причало на — пијаци. Сељаци су се озбиљно забринули што је на „фудбалској пијаци“ опала вредност краљевачког сира и кајмака, а смедеревски бели лимови добили на цени.
Још једна фудблска „каубојштина“ огорчила је Краљево. После утакмице у Новом Пазару између, домаће „Липе“ и краљевачког „Младог радника“, неколицина гостујућих фудбалера је по повратку у Краљево завршила у градској болници. Најтеже је прошао талентова-
Краљеву се навелико при-
ни нападач Саша Матовић, који се
из Пазара вратио са тежом озледом бубрега. Раде Јовановић, председник Клуба, тврди да су његови играчи прошли праву голготу.
Милош Милишић
Кафана берза конкурса
аконом је јасно установљена
институција конкурса, којим
се свима даје право да се под једнаким условима кандидују на одређена радна места. Међутим, очито је да има све више покушаја да се законске одредбе овим или оним „маневром“ изиграју и да се на отворена радна места „поставе“ унапред одређени људи. У утврђеним условима конкурса проналазе се разне „рупе“ како би се на тражено радно место довео „свој човек“.
у Кикинди се све више говори о овој појави. Услови конкурса, у неким случајевима, толико су прилагођени одређеном кандидату да добри познаваоци локалних прилика већ унапред знају о коме је реч. Зато „искусни“, пре него што се одлуче да учествују на конкурсу дискретно распитају, обично у некој кафани, да ли је и коме радно место обећано, па према томе процењују своје шансе.
Гојко Кривокапић
на суду
бог увреде своје млађе колегинице Оливере Станимировић, професора српског језика, која је била принуђена да пресавије табак и тужи свог директора, Општински суд у Ужицу после два главна претреса и саслушања предложених сведока, донео је решење који се директор Младен Шопаловић, због кривичног дела увреде, кажњава — судском опоменом и обавезује да на име трошкова кривичних поступака и судског паушала плати 302,50 динара. Изричући директору најблажу казну, Суд верује „да ће она на окривљеног довољно утицати да више не врши кривична дела“. Жалио се кажњени директор, али
_је недавно Окружни суд у Ужицу, у
другостепеном поступку, одбио жалбу као неосновану и потврдио решење Општинског суда.
Инкриминисани случај десио се 17. октобра прошле године. Директор није приметио на улазу у школу дежурног наставника, па је позвао да дође код њега у канцеларију. Била је то тужитељица у седмом месецу трудноће. Поречкали су се, а иначе је познато да се нису трпели још док су били „једнаки“ као професори, и она је напустила канцеларију директора.
Зли језици кажу да је Оливера и добро прошла, с обзиром да је била у седмом месецу трудноће. Да је би-
ла у деветом месецу могла се је због узбуђења и нервирања породити у канцеларији, па би директор силом прилика вероватно био — бабица. " Да ли ће судска опомена, као најблажа казна, позитивно утицати на директора Шопаловића дг има бољи однос према својим потчињеним колегама и колегиницама, и осталим радницима школе — оста-
је да се види. Ђорђе Пилчевић
Продају туђе куће! 2
а се продају туђе куће није баш уобичајено, али је, изгледа — могуће. У Будви се, аиме, навелико прича о томе да ХТП „Будванска ривијера“, која је дуго већ у кризи (каса је празна, радници нередовно примају минималне плате) продаје куће приватника које је пре седам година закупила од тадашње РО „Стари град“. Према уговорима потписаним тада, те куће се могу продавати након што истекне деценија. Дакле, још треба да протекну три године да би се ти објекти површине од 35 до 109 квадрата могли продавати. Званичних информација нема. Становници старе Будве су љути и на бившу РО „Стари град“ и њене руководиоце који су мућкали с кућама, пословним просторима и другим објектима, али и на „Будванску ривијеру“. Кажу: највеће угоститељ- · ско-туристичко предузеће у СРЈ је сада у великој кризи (и то кривицом свог руководства које троши више него што има) па хоће да се извади превременом продајом кућа. И то туђих. Растко Паштровић
Усвојен оборени извештај
звештај о раду Дирекције за
грађевинско земљиште и
путеве у Лесковцу у 1994. . години, на седници Савета за урбанизам и комунално-стамбена питања Скупштине општине, доживео · је „врућу“ критику и слабу оцену. Чланови Савета сматрају да се Дирекција није придржавала програма рада. У Дирекцији, међутим, оповргавају критике тврдећи да је пословање у 1994. години било успешно и заслужује високу оцену. Изграђено је око 5,5 километара канализационе и водоводне мреже, 36.000 квадратних метара асфалтних површина, део средстава усмерен је за опремање јавних комуналних предузећа и одржавање депо- · нија итд.
Са тако опречним и непомирљивим судовима, инкриминисани извештај је стигао на седницу Извршног одбора Скупштине општине а затим је прослеђен одборницима. На тражење одборника СПС материјали су повучени и враћени Извршном одбору на поновно размат- | рање.
На седници Извршног одбора извештај Дирекције се нашао на крај- | ње непомирљивим мишљењима, од ласкавих оцена и похвала, до жестоке критике и оптужби зачи- њених инсинуацијама и тамним то- | новима. Тако „натопљен“ извештај, . без очекиване и најављене расправе · сада је, верификован на седници | Скупштине општине.
Властимир Вељковић i