Ratnik, Oct 01, 1923, page 98
„
92 РАТНИК
истражују ваздухопловне циљеве и пропуштају их ка унутрашњој линији.
Осдтојање рефлектора од противу аероплан. артилерије, зависи од калибра једних и других и од вероватнога правца приступа. Оно је бар 500 м. А растројање рефлектора треба да је такво да између њих не буде не неосветљенога простора, до на висину од око 3000 мет.
Рефлектор снабдевен митраљезом, може ако је постављен на око 500 м. од противу аероплан. јединице тући мртав простор артилерије, и, на тај начин увећава зону дејства противу циљева испод 1000 метара.
И за рефлекторе треба имати више положаја, те да их могу чешће мењати.
Положај рефлектора начелно треба да су такви да допуштају поље слободнога осветљења од 3600. Ти положаји треба да су даље од места где има: магле, дима и испаравања. Суседство фабрике и места живих промета, треба избегавати. Исто тако, треба избегавати: зграде, пошумљене врхове, гребене и т. д., све што би ехом одавало лупу рефлекторских мотора. Положаји се обично бирају: на падинама, у земљиним угнућима и тамо где ће рефлектори бити поштеђени од непријатељске ватре.
Гађање циљева осветљених рефлекторима има дејства само ако рефлектори и противу аеропланска артилерија систематски сарађују. У том циљу она треба да су у сталној вези и да знају шта који од њих може да да. Они треба да су благовермено обавештени о променама у ситуацији, и један другоме да саопштавају промене ваздушних путова непријатељевих аероплана.
Док рефлектор истражује циљ, артилерија у својој при преми (нишањење, мерење одстојања и т. д.) тако следује светлосноме зраку, да ватру може да отвори чим би рефлектор изнашао циљ.')
Пуковник, Д. М. М.
5) По: Епраретеп! еј етр1о! дез #гоџрез де Етак (бебгаиси дег ЕјпгАрбуећг Капопеп).