Beograd kroz vekove : ciklus predavanja održan na Kolarčevom narodnom univerzitetu

108

Арх. ДРАГОЉУБ М. ЈОВАНОВИЋ

изгледа Београда, можемо извући следећи закључак. Предграђе је свакако млађе од града, јер је настало онда када је простор унутар зидова био густо изграђен и пренасељен. То предграђе могло је настати после проласка ходочасника и крсташа, који су понова отворили и оживели старе путеве. А пре тога Београд је заузимао само површину између градских зидова,

Идући даље у прсшлост Беогр'ада, тражићемо одговор на питање, зашто је Београд подељен у пет, међусобно зидовима одељених, делова. На то питање може се дати само један одговор. Ти делови настали су постепеним припајањем једном језгру које је најстарије. И заиста у целом склопу града, пада у о.чи правоугавни сблик горњег града, који наљ: даје право да закључимо да је то најстарији део града, изграђен на темељима римсксг логора. Тај закључак потврђује и Вранчић, говорећи да су варош и тврђава озидане „по старом начину, многим и честим кулама. Сумње нема никакве, да је Београд сазидан на месту, где су некада Римљани, а после Византинци тврђаву имали“. То је и на терену утврђено, откривањем римског зида на коме леже данашњи бедеми горњег града, који је до данас задржао исти правоутаони облик. Као што видимо Боденеров план нам је омогућио да установимо основу Београда од раног Средњег века па све до краја XVI века.

А сад остаје нам да изврпгимо један кратак резнме, целог излагања. На основу утврђених остатака материјалне културе из млађег каменог доба (неолита) утврђено је постојање насеља на платоу горњег града. Њетов облик и величина нису познати, јер откопавање целе површине није још извршено. То насеље се временом шири и у равницу доњег града.

То насеље остаје недирнуто доласком Римљана. Тек доцније када је подигнут во-јнички логор IV Флавијеве легије нестало је насеља на платоу горњег града. Насељавањем римских ветерана дуж границе, формира се' јужно од логора, по гребену и на падини према Дунаву, римско отворено насеље, које доцније добија градска права.

Тај напредни римски град био је до темел>а порушен у V веку, а преостало становништво је са материјалом од порушених зграда обновило један део лорушених зидова римског логора и у о-квиру тих зидова саградило своје ново насеље. Око тог правоутаоног језгра фо-рмираће се у току средњег века град и то следећим редсм:

Најстарији део је иравоутаона варош на Боденеровом плану означена са В = Вlе Затим се гради. замак феудалаца у