Borba, Feb 13, 1992, page 1
MOB INICHRATIVR MILANA BRB
Beograd. — Lider Srpske Krajine Milan Babić zatražio je juče da Krajina postane protektorat Ujedinjenih nacija, ističu zapadne novinske agencije kao ključni momenat u svojim izveštajima o zbivanjima u Jugoslaviji.
„Svi bi u Krajini bili oduševljeni da Krajina postane protektorat UN“, kako prenose Rojter i Asošieted press, rekao je Babić novinarima u Kninu.
Babić nije rekao kako bi,
_godine E! LXX LI _ Broj
UŽANIH NEMA: Babić
Ка
6 Direktor Ivan
se upravljalo Krajinom, ali Je, kako se navodi, upozorio da „ima područja u kojima su ljudi odlučno protiv razoružavanja“ i da zbog toga ne bi sarađivali sa pripadnicima mirovnih trupa UN.
„To bi bio veliki problem. Veliki broj grupa je protiv toga, a praktično nema nenaoružanog čoveka“, rekao je Babić.
Dodao je, međutim, da „ljude ne bi bilo teško ubediti, kada bi Krajina bila pro-
Mrđen,
50
DINARA =
По Glavni ji.
glašena protektoratom. Tada bismo imali pravo da proglasimo samoopredeljenje“.
„To bi značilo da smo pod zaštitom UN i da više nismo deo Hrvatske“, rekao je Babić. On je, takođe, naglasio da nema nameru da se povuče pred pritiscima. „Moja je dužnost da ostanem sa narodom, ma u kakvoj se on situaciji našao“, rekao je Milan Babić.
(Tanjug)
GRČKA PRIPREMA ZATVARANJE GRANICA PREMA JUGOSLAVIJI?
Pritisak
na Makedoniju
Prema pisanju „Elefteros tiposa“, Grčka insistira na tome da Makedonija obustavi neprijateljsku prcpagandu prema susedu i da promeni svoje ime
Atina. — Grčka se priprema da početkom iduće nedelje zatvori granicu prema Jugoslaviji kako bi prisilila Makedoniju da
- prihvati uslove EZ za priznava-
nje njene nezavisnosti. To tvrdi provladin atinski list „Elefteros Tipos“, izveštavajući sa jednog sastanka trojice grčkih ministara. istovremeno, „obruč se steže i sa severa“, piše list o potezima Srbije.
Ministri spoljnih poslova, saobraćaja i trgovačke mornarice — Andonis Samaras, Nikos Gelestatis i Aristidis Pavlidis — kako je saopšteno, razmatrali su alternativna rešenja za grčki izvoz u Zapadnu Evropu u slučaju da se zatvori granica prema Jugoslaviji. Grčka insistira na tome da Makedonija ponovo garantuje da nema teritorijalnih pretenzija prema Grčkoj, kao i da obustavi „neprijateljsku ргорарап-
Poslanik Mahmut Memić: SDA za Sandžak se pripremala za proglašenje
države e Strana 7.
Otvoreno pismo Krste Crvenkovskog Dragoljubu Mićunoviću
0 Strana 9.
du“ prema susedu i promeni svoje ime.
Time bi — prema grčkom listu — došlo do „faktičke blokade Skoplja“ što bi bio „konačni udarac već problematičnoj privredi Makedonije, suočene sa „dramatičnom nestašicom lekova, namirnica i drugih dobara“. List podseća na to da između 40 i 60 odsto spoljne trgovine Makedonije ide preko Grčke.
„Elefteros Tipos“ tvrdi da je „nezvanično blokada već počela“ jer grčke granične vlasti ne prihvataju „zeleni karton“ medđunarodnog osiguranja koji se izdaje u Makedoniji, pošto sadrži ı naziv te republike.
e Grčki vladin predstavnik Juče nije potvrdio niti demantovao jučerašnju novinsku vest o tome da se Atina priprema da blokira granicu prema Jugosla-
_ Viji.,
(Tanjug)
Šta su to kantoni: Za „Borbu“ govori dr Tomas Flajsner, profesor џзтауnog prava Univerziteta u Friburgu (Švajcarska) i šef komisije KEBS za ispitivanje stanja ljudskih prava u Jugoslaviji
e Strane 14.i 19.
DRŽAVOTVORNI SAMIT: Učesnici titogradskog dogovora
VRHOVNICI SRBIJE I CRNE GORE USVOJILI NAČELA ZAJEDNIČKE DRŽAVE
Kamen temeljac nove Jugoslavije
Titograd. — Jugoslavija će imati kontinuitet u zajedničkoj državi, u kojoj će republike, njene članice, biti ravnopravne, navodi se u saopštenju koje je objavljeno sinoć u Titogradu nakon jučerašnjeg sastanka predstavnika Republike Crne Gore i Republike Srbije, koje su predvodili Momir Bulatović i Slobodan Milošević.
Prema saopštenju, u kojem se iznose načela zajedničke države, njena nadležnost i organi, što je
Srećko Katanec: Osimu sam telefonom otkazao meč u Beču, a da sam njemu i Miljaniću morao da pogledam u oči — zaplakao bih — kaže za „Borbu“ (bivši) jugoslovenski fudbalski reprezentativac
sve taksativno nabrojeno, predviđaju se, pored ostalih, i načela dobrovoljnosti statusa članice zajedničke države, otvorenosti iza pristupanje drugih republika i uključivanje u šire asocijacije i zajednice.
Zajednička država i njene članice su republike — konstatuje se u saopštenju. Ona bi imala svoje simbole, zastavu — jugoslovensku trobojku, himnu „Hej Sloveni“ i grb, koji bi se utvrdio ustavnim zakonom.
e STRANA 4
odgovorni
Trgovačka banka dd BANKA ZA NOVO VREME
Beograd Trg Marksa i Engelsa 5/I 1е!: 330-422 Тах: 334-496 332-953 telex. 12048
Trgubljem (ani.
„Svaki dan sa Зобс о лоши Miloševićem kao predse:inikom za Srbiju je izgubljen dan.“ Na ovaj zaključak prvake Den,cratske stranke je, bez sumnje, navela propala strategija srpskih vlasti za rešavanje srpskog nacionalnog pitanja u rastakajućoj Jugoslaviji.
Posle skoro potpune međunarodne izolacije i opasnosti da se u miru izgube — ne samo granice poglavito oružjem JNA osvojene, srpsko nacionalno pitanje zaista nije moguće rešiti po receptu srpskih vlasti. Da li је та vlast, imala razrađenu strategiju za rešavanje tog pitanja? Demokrate tek sada jasno i Javno odgovaraju — nije. Da li je Slobodan Milošević želeo biti predsednik svih Srba u jednoj državi ili samo vladar socijalističke Jugoslavije, u širim ili užim granicama, kao i to da li su srpske opozicione stranke imale jasan i dosledan stav o tome, pitanje je za neke dublje analize.
Sasvim umesno Je onda i pitanje zašto se Demokratska stranke nije ranije oglasila. Odgovor da „nije imala Jasnu predstavu kakva će biti završnica jugoslovenske krize“, upozorava možda na to i da su lideri ove stranke mnogo nade polagali u razne međunarodne forume. Prvi značajniji pokušaj obračuna s politikom srpskog predsednika bili su nedavni tajni sastanci i raZgoOVOri prvaka DS Dragoljuba Mićunovića sa predvodnicima Srba iz Bosne ı Krajine. Pokazalo se, međutim, da su oni naneli više štete Demokratskoj stranci nego što su naudili Miloševiću.
Strategija obračuna sa srpskom vlašću sada je nešto drugačija: potpisivanjem peticiJe, cvećem ı svećama, argumentima, mirnim novim 9. martom — Želi se uticati na svest i savest predsednika Republike da podnese ostavku. Nepošteno bi bilo ne reći ı to da demokratska opozicija, na ČIJoj su strani, više nego ikada dosad argumenti —d osim OVOP puta ima samo Još jedan: „revolucionarni“. Ovaj drugi, sasvim je sigurno, preneo bi građanski rat na tlo Srbije.
urednik Manojlo.
i < < >
11080 Beograd, Zemun, Đuro Đakovića 8
w==> TRAKE ZA PISAĆE MAŠINE I ŠTAMPAČE
овог» ТОМЕВАЕ •
DISKETE
tel: 011/106–322; 106–817