Brastvo
ми у во 25 ЛАА ЕЊ
52
вештава“ свој народ, да су то бугарске, а грчка, грчке земље. Само не српске!г Према овоме су се и у европском јавном мњењу стварали појмови о овим земљама. У стварању појмова у европском јавном мњењу играли су улогу интереси Европе, и умешност и утркивање балканских народа.
ж
Зато што Стара Србија и Маћедонија затварају у својим границама, у сваком погледу, најважније на Балканском Полуострву трговачке центре, најважније трговачке путеве за саобраћај између Европе и Истока, и зато што су то најплоднији предели у Европској Турској, зато су се, још од давних времена, многи народи, а у садашњости три балканска народа и две европске велике силе — Русија и Аустрија — отимали и отимају о њих. Због поменутих особина тих земаља, три се балканска народа вековима боре да тим земљама завладају одржеи власт своју у њима. Две поменуте европске силе боре се, да најпре свој утицај у овим земљама утврде, па да их, по том, приграбе и увуку у границе своје државе. Зато се политика заинтересованих сила не руководи више идејом „Балкан балканским народима“, већ својим властитим интересима. То јест, ради се, о томе: којој ће од заинтересованих сила који део тих земаља припасти 2 — Русија тражи Маћедонију и Стару Србију, за сада, за Бугарску, а Аустрија је тражи за себе, или, у најмању руку, да се тим областима даде автономија. Зато и ствара Аустрија у Маћедонији неку непознату маћедонску народност — да се лакше српски народ поцепау тим крајевима.
Земље, које данас чине Стару Србију и Маћедонију, биле су, од оснивања бугарске и српске државе у Средњим Вековима све до Велбуждске битке 28. јуна 1330. године, златна јабука, о коју су се отимала ова два народа. Исти се процес понавља, у колико се Срба и Бугара тиче, иу ХХ веку од постанка Кнежевине Србије и прерођаја