Bratstvo
52
сац књиге „Ессе ћото“, која је по његовим речима. атентат на хришћанску религију, прорицао је да ће две године после појаве његове књиге цела земља. бити у грчевима. Ниче је био: проповедник „тела, себе, смисла и земље“. Ниче се као и сви људи прокажени материјализмом окретао у колу око стене и са ужасом приближавао се врху, крвљу обливеном. сваки његов редак, свака - његова мисао, изражена у овом последњем његовом делу подсећа много на крик очајника, који пужу и У о покушавају да се: приближе врху.
Заиста је без резултата покушај материјалиста, почевши од Конфучија па до учитеља и пророка: монистичке филозофије Ернста Хекла. Материјализам. није могао да реши сврху света, проблем Бога, космоса или материјалигтичким језиком, универзума. Материјализам није могао да реши ни она питања, која. су у непосредној вези са тим проблемом.
Како можете истаћи сврху државе, ако претходно нисте истакли сврху човечанства: Како можете дознати за сврху човечанства, ако не знате сврху Космоса. и ако немате представу о Божанству»г Савремени социолози не клањају се светлој божици Изиди, али зато: су ипак на ове главне проблеме бацили копрену, коју“ они називају „несхватљивом целисходношћу“. Такво решење не може да задовољи човечанство. Социолог Лудвиг Гумпловић, који је дошао до таквог закључка, рекао је ове речи: „Крај ове несхватљивости сврхе света не преостаје човеку ништа друго, до ли резигнација, самоскромност и уживљење у потребе живота као и природно настојање да живот улепша, да га разумно ужива. Ако му живот постане бременом, нека га лакшим срцем одбаци“. Гумпловић. И МНОГИ социолози сумњају у коначне резултате утицаја држава на развитак културе целокупног човечанства. Утицај држава то су оазе, које бура затрпава.. Несретна, црна копрена „несхватљива целисходност“ узнемиривала је социолога, у његову душу засејала. је црни песимизам, она је космос, човечанство и државу порушила у његовој души и његов живот учи–