Car Dušan : istorijski roman iz XIVoga veka u tri knjige. Knj. 1, Mladi kralj

— Као што видите, верни моји другови и пријатељи свршена је влосрећна војна између очева Jr синова. коју је пзаввало зверство оне злосрећне жене. Према теме ваповедам да се распусти и наша војска, п да сваки старешина лично одведе своје људе у завичај, како уз пут не би било никаквог насиља, а када све то изврше, да похитају на сабср у Сврчин !

— Многа љета нашем краљу Стевану Душану ! грмнуше старешшне његове војске п одмах се разиђоше сваки свом одељењу.

Једини Вукашин застаде.

— Ако допустиш, светла круно, ја ћу с неколико мојих људи остати овде, да отпратим старога краља у Звечан

— А ја тебе молим да сетавиш ту част сину, да он испрати свога оца. Ја ћу овде остати за то са својом алемакском коњицом. Хвала ти, Вукашине, и пођи дома са срећом. У здрављу да се видимо у Сврчину.

ХУГ

И досада смо видели да се помињу многа места у ондашњим српеким и помореким земљама, у којима су били „краљевеки двори“, или како би се данас рекло краљевске рези. денције.

Први Немањићи живели су у Расу, на седам километара од вадашњега Новога Пазара, на месту које се данас зове Пазариште. Ту су биле п њихове прве задужбине, црква Св. Цетра, манастир Св. Ђорђа, Сопоћани. Доцније су подигнути краљевски двори у Паунима, на путу из Раса у Скопље, на месту где је сада железничка станица Урошевац (Феризовић). Код тога двора било је пи „Архијепшекопово становиште". Недалеко од краљевских дворова у Паунима, а ближе планини, у месту које се звало ,Родимља“ п

„Породимља“ подигао је краљ Милутин нов двор, за који савремени споменици бележе да је по лепсти п прсстранству био царски“. Ми смо баш сад испричали кеко Је пропала та „царска“ лепота, п зашто од ње није сетало ти камена на камену и зашто се и само место од тада прозвало „Неродимља“. Под Стеваном Дечанеким подигнут је у Зети краљевски двор близу Скадра на Бојани, испод тога 202

а