Car Dušan : istorijski roman iz XIV oga veka u tri knjige. Knj. 2, Kralj

Још пре него што је Душен крсвус за Струмецу

Кантакузин је са новом помоћном српском војском понова опсађивао тврди град Сјер.

Било за то што је кнев Вратко, који је опет био главни заповедник српске војске под Сјером, добро За памтио оне речи краљеве „требаће тај град и нама" па је више „маркирао“ него што се истински залагао те тај град узме за — Кантакузина, било што се посада Сјера јуначки бранила, или најзад за то што се баш у то време појавио Апокафка у солунском пристаништу са јаком флотом од седамдебет лађа, или са свију тих узрока, тек и друга Кантакузинова опсада Оба није успела.

Кантакузин је сад молио Вратка да се крену у Тра кију.

Али не само кнез него и сви његови поткоманданти изјавише да они ца то не могу пристати, јер им је краљ заповедио да цару помажу освојити Cjep и ништа више.

Нерасположење српске војске према Кантакузину ивбијаше све више на видик, тако, ца је цар нашао за најмудрије по други пут напусти опсаду Сјера. и вратио се Душану у Струмицу.

Баш у то време, у Мају 1848. беше царица Ана Ba молила млетачку републику за посредовање код срп“ · скога краља да не потпомаже више бунтовника војводу (megam Фошезсша тебе ша пре), а Апокафка зове Душана на састанак...

Како су Млетци и онако хтели да шаљу нарочито посланство у Србију да моле КрИа за ваштиту млетачке владавине у „Славонији“ т. ј- у Далмацији, која је притешњена бипа од босанскога бана, од кнеза книнског Нелепића, од кнеза клиског, омишког и скрапа Младена Шубића и других „славонских Od pona”, то је Дужд са великим већем изабрао Mapa Вењера за свога посланика на двору Душановом, и на молбу цариградске владе, препоручише томе посланику

да поради на изипрењу између Србије и Византије. |

462