Dositej Obradović u Hopovu

90 | Доситеј Обрадовић у Хопову

године се састао у Карловцима народни сабор. Међу осталим невољама које су онда тиштале Орпеки Народ, дошла је на дневни ред сабора и парница око манастирских земаља после тужбе Черкићеве. Сабор је одлучио да се на његову протестацију изда „контрапротестација“, коју ће народна депутација поднети Двореској Комори. '0)

Контратротестација народног сабора стоји на стајалишту, да је привилегија Српскога Народа у којој му се гарантују црквена добра седам година старија од дипломе кнеза Одескалкија. Како. дакле, може бити и говора о узурпацији, кад су манастири уживали своје земље „пре него што је било и помиели, да ће неки Нетог уоп Одезећајеју доћи у Срем“2 Ни при инсталацији кнежевој ни после, при реамбуланцијама, није се констатовала кака узурпација. А. сад је ствар већ и застарела. На основу тога све остале тачке у тужби отпадају. А што се у тужби говори о прњаворима и прњаворцима, то је проста клевета. Него је то истина, да сџахиски поданици беже у Турску од насиља спахиских чиновника и пандура.

Дворски Војни Савет и Дворска Комора послаше комисију ради нове реамбуланције.“) Комисија је прегледала границе манастирских земаља п ханте, саставила тачан опис и географску карту земље сва-

Славонију Фоктом. У Митр. Арх. брр. 310 и 312 ех пазу екехиб. протокол. имају одговори његови од + и 11 авг. из Осека; у последњем уверава МогЕ патријарха „аПез ђентасеп з1, ууоПеп, Фапле Фепкеђеп (манастирима) Кеја Џпгесће сезећеће“. _ 16) У концепту се налази поред тужбе у Митр. арх. бр280 ех 1748. Садржину целога акта изнео је Милутин Јакшић. у књизи „О Арсенију ТУ“ стр. 88 под 9).

1) Ко је био у овој комисији и какве су дневнице чланови комисије добивали види у Летопису Мат. Срп. књ. 157 стр: 56 у напомени.