Dositej Obradović u Hopovu

~

Глава У Монашки устав у Хопову ИО

Јамачно га је манастир сам подигао од милостиње. '') У горњем поду била је Келија настојатељева. После смрти хаџи-Захаријине је митрополит наредио, да се настојатељева ћелија држи чисто, да у њој нико не живи, него да се чува, кад дође у манастир он, епископ Софроније пили остали епископи, и да се зове „архиепископска келпја“.2')

Сви прозори при земљи беху преграђени „ катрами“ (гвозденим решеткама). Као што је онда уопће живог у манастиру био простији и једноставнији, јер су потребе биле мање, тако је и намештај у ћелијама беше прост и оскудан. У архиепископској ћелији, на примеђр, беше г. 1764. две Фуруне зелене три „хастала“ масена „тишлерска“, покривена „алијами“, један орман велик „тишлерски“ и један у дувару мален, дванаест столица кожпих, једно кандило сребрно и икона различитих. То је све. Остале су ћелије биле још примитивније намештене.

Између пркве п северне стране зграде порта је шира него с јужне. На томе простору је бпо „шалдрван“ (чесма), сазидан од камена, на њему 10 лула (1764 само 4) па које вода тече. Над чесмом је бпо чардак, покривен храстовом шиндром. 2!)

Испред. манастира, с јужне стране, о генералној визитацији већ беше заграђен простор за баштицу, али тада још пе беше у њој ништа посејано. С источне и северпе стране су стајале економске зграде: „качарница“, хамбар, ракиџиница, штала од камена за коње и од плетера за волове, сенара, шупа за каруце и још једна чесма на две луле. Мало даље пред ма-

настиром беше три куће манастирског прњавора који

се набрзо после Доситејева одласка раселио.

19) Како је сад било доста, места, биле су „старе“ (ваљда и трошне) ћелије са западне стране, под брдом, сувишне, те бу их срушили, а на њихово место саградили ходник.

20) Хоп. Саборни Протокол под 23 јудом 1751.

71) Сад тога чардака нема, а чесма је одведена под кућу испод старе трапезарије.

4 паре он не љеараа Бањ ННАДЕН