Dositej Obradović u Hopovu

Глава УГ Калуђери Доситејева времена. 159 А паша а Бане И ЦЕРА ВИ РаВ аи

правилу могли јести рибу и јела кухана зејтином и маслом. Стога у намесничким теотерима долазе непрестано уписивани издатци за рибу: за сушење се ~зимало по 100, 900 и више ока у једанпут.->). Интересно је видети колика беше у манастиру брига око рибе. Откуда год би игуман или који брат долазио, доносио би собом и рибе, ако се на њу где памерио. Намесник је накнадно ове лепе услуге наплаБивао, као што се види из тефтера, на пр: „Плати 10 ока и пол рибе што је отац игумен донео из Карловаца 95 н.“ „Шлати 12 ока рибе што је донесао поп Дијонисиј из Буђановаца. по 6 нов. и пол <3) Најзад од непрестане бриге око тога главнога средства за „чрфвоугоде“ сазрела је у Доситејево доба мисао, да се у манастиру ископа рибњак. Год. 1759 начињен

је контракт с предузимачем, да начини рибњак „па

начин господских рибњака који се находе у немецкој земљи“, 120 хвати »у околишу“ а 2 хвата дубок.)

Кад настане пост, опда се у манастиру није јео ни зејтин, а ни млеко, масло, сир 4 јаја. пего само вариво и зеље кухано у води. Место рибе спомињу се сад у намесничком тефтеру свитци, раци и „турски“ охтоподи.

био је митрополит у Хопову са својим дворанима, за које се кувало и мрено јело, те има запис у тефтеру: „бабама што су помагале јело мрено готовити .

з2) Риба је била веома јефтина, ока по 5 новч. до 6, 8. 80. Паљ, 15, највише 16 н. Јесетри беше цена 15 н. до 40 и. моруни 28 н. кечиги 80. — И остале животне намирнице беку, како се види из тестера, ванредно јефтине.

з8) ИЕ Доситеј спомиње у „Животу, да су се братија сва веселила „живој риби и старом вину“.

з4) Уговор који је склопљен 22 Фебр. налази се у хопов“ екој архиви. Предузимач Мишка Мацеков је погодио посао за 250 Фор. а у „натури“ 1 аков ракије, 2 ак. вина и 10 ока "ратна. После тога има записа, да је намесник купио мрежу „за рибу ловити“ и рибе за рибњак. Радници који су копали рибњак беху Мађари. Јоши у доба кад је Доситеј избегао из Хопова има записа, да се ради на рибњаку.

Ре