Dositej Obradović u Hopovu

| | |

ти

12 Доситеј Обрадовић у Хопову

зграде и пепосредна околина манастира старог и новог п рибњак код Варадина од 10 јутара.3)

Како су вођени манастирски рачуни у старија времена није ми познато. Најстарији намеснички тефтер у хоповеској архиви је од год. 1740 п у њему се записују приходии расходи па посве примитиван начин; у засебан је теФтер бележен приход од десетка. После 1198 год. је Ненадовић почео водити строжији надзор над рачунима манастирским. Намесник је морао полатати рачуне пред митрополитовим изаслаником, главне царе су увођене у саборни протокол п у репорте.) И у овој ствари, у вођењу рачуна, опажа се све већа уредност и тачност; све је то успех непрестанога надгледања и уређивања самога митрополита.

У први мах се воде тефтери доста невешто, приходи и расходи се не спецификују довољно него се Ђутуре уписују. У почетку имају у приходу ове позиције: 1, од продатог вина, ракије, марве и др. 2, приходи од таса (на кивоту) 3, приход од мило стиње различне; у расходу: 1, потрошак на винограде, 2, потрошак на кухињу, 3, потрошак на слуге, +, па одржање зграда и инвестиције. Год. 1768. је издата наредбапи Формулар, како да се воде приходи и расходи.) Према новој наредби треба да се бележи ово у приходу : 1, приход од црквеног таса и кивота, 2, од парохије, 8, од милостиње, 4, од аренде, 5, од продатог вина и ракије, 6, од продатог жита п марве, 4, од прошлогодишњих рештавција: у расходу: 1.

8) Иринеј Радић (1. е. 21) наводи да је земљиште имало 2200 јутара, рачунајући у јутро или ланац 1600 хвати.

#) До 1168 г. су рачуни закључивани свагда о измени служитеља. Како измена није била свагда баш о Преображењу, него обично који дан раније или доцније, покашто и много раније и доцније, није ни рачунска година била свагда једнака. Год. 1768 је митрополит наредио, да се рачуни воде по грађанској години, од 1 јан. до 831 дец.

5) У циркулару од 15 окт. 1768 г. (Хоп. Цирк. Прот, бр. 124 под 4.