Dositej Obradović u Hopovu

182 Доситеј Обрадовић у Хопову

ској, Славонији, Влашкој све до турске границе.27у Чак је и наш Народни Сабор г. 1744 мислио да треба. санкцијонисати прошњу, па је молио, да се манастирима који су сиромашни допусти скупљање милостиње. Али су државне власти све више отештавале тај посао, јер су се чиниле зле употребе. Год. 1147 је патријарх Арсеније ТУ послао свима епископима циркулар (који му је јамачно послат из Беча. јер је концепат на немачком језику“), у којем наређује да. добро пазе на паше свештенике (или бар обучене као свештеници) који тумарају по целој земљи, под видом, да купе милостињу.

И за Доситејево доба су ишли путници из Хопова. На два месеца, пошто је он дошао у манастир, вратио се јеромонах Дијонисије из костајничке епархије, где се три године бавио, п донео које у 12 минеја московских, које у потиру, које у готову новцу 045 Фор.25) Из записа у поменутом путничком тефтеру се види, да су „себи и својим живим и мртвим ва вечан помен“ писали људи од свих сталежа: попови и попадије, војници, трговци, занатлије, ратари. Највише има сарандара (по 12 Фор. и по сарандара, једном и два сарандара (24 Фор... Имућнији су давали парусије (15 Фор.) Гдекоји дародавац је свој дар и наменио некој потреби (на коју је путник, јамачно, пискао), па пример, давани су „парусију за звона“, „парусију за патос у цркви 300 камени белих“, „да се плати молеру да измолује двери старог монастира“, „на репарацију воденице код старог монастира.“ Мајстор Богдан из Осека писа па манастирски плуг, „што год потреба јест гвоздене попаре 06) 54) Ја се обично плаћала у готову

7) Митр. о бр. 99 ех 1700 (ехћћ.).

Митр. Арх. бр. (8 ех 1441.

Хон Сабор. Шрот. под 20 септ. 1405 г.

0) Кад је поменути напред варадински зидар Никола Фацел 1118 г. дограђивао једну ћелију, једну је ћелију опраБио „за своју душу“ и уписао сам овако: „Тећ Мкојапаг Рале!

59)

саз 15 аз

срама аденин амино