Dositej Obradović u Hopovu

| |

266 Доситеј Обрадовић у Хопову

Хопову и сад нам сведочи, колико је овај човек био стрпљив у преписивању и марљив у тражењу знања и науке.

Крајем јануара 1759 год. водио је администратор темишварске епархије Арсеније Радивојевић преписку са управитељем чаковеког дистрикта због Доситејева наследства. У почетку год. 1758 беше умро у Чакову општински кнез а Доситејев тутор Никола Алексијевић (то је, без сумње, „тетак Никола“).!8) Доситеј требаше да добије своју очевину која је износила 110 Фор. Како је започело потраживање наследства, не види се ни од куда. У Митрополиској Архиви се чува писмо управитеља чаковског дистрикта Јована Мајера од 22 јануара из Чакова, које је одговор па Радивојевићево од 20 јануара. Мајер уверава здминистратора, да ће Доситеј доћи до својега очинства чим се расправи оставина његова тутора, која је под секвестром.!“) Не види се нигде, је ли Доситеј и дошао до својега наследства А

бедни епископ хвали писменост Спиридонову и знање му Св. Писма. Спиридон је умро 22 апр. 1782 г. у 65-ој години. Пре смрти је доста боловао (Прот. Умрлих бр. 89).

19) На месец дана после доласка Доситејева у Хопово дошла је мати Нике Путина по својега сина, а с њом и Доситејев брат Илија (види напред стр. 224 и 225). Илија је тада рекао, да је „баба“ Никола болестан. Доситеј додаје у автоб. да се „по малом времену преставио“. Према Мајерову писму, Никола је умро после више од годину дана након тога (после 16 месеци). Доситеј га зове Никола Парчанин. Тако су га звали, јамачно, по месту од куда се он или његови стари доселише. По оцу се зваше Алексијевић (или Алексовић2).

1•) Писмо Мајерово је у Митр. Арх. под бр. 990 ех 1759. Из овога писма сазнајемо некоје појединости из бијографије Доситејеве пре доласка му у Хопово. Према томе отац Доситејев је био сиромашан човек, кад је тако мало остало имања иза њега. Умро је 1748 или 1749 год. Тутор је деци постао зет му Никола. У писму се спомиње Николин зет Петар Јакобовић (биће Јаковљевић), који је капамаџија у Темишвару. Њему је тетак Никола дао Лоситејеву очевину под интерес. Лако може бити, да је тај зет тетка Николе био онај капамаџија у Темишвару код кога је Доситеј учио занат.