Godišnjak Berze = Annuaire de la Bourse = Jahrbuch der Belgrader Börse : za 1903 godinu. God. 1
Те
'Грговац је тешко налазио прође својим артиклима, и своје 00елове закључивао је без оних података, на основу којих се једино и могу проценити изгледи на успех. Он је живео управ од данас до сутра и своје послове закључивао махом на божју срећу. Још је теже стање било у извозној трговини, која је била без мало ева у рукама странаца. Српски трговац осећао је све последице таквог стања, те је живо потхрањивао мисао, да сеи у нас створи берза, која би елужила као регулатор и моћан покретач трговинских послова. Срп. Трг. Удружење, коме је тад на челу био пок. Дим. Стаменковић, човек уман и енергичан, ретке истрајности и творачке моћи, било је прихватило ову мисао и узело да је оствари. У седницама Удружења прво је начелно одлучено, да се према нашим приликама оснује једна општа берза за све берзанске послове, и да она буде у Београду. Затим је нарочитом одбору поверена израда берзанеког статута, који је у овај посао уложио и звања и искуства, па га убрзо привео крају.
Ова радња Трг. Удружења предусретљиво је прихваћена у Министарству Привреде, а 3. октобра 1894. г. одобрен је и потврђен берзански статут. На тај начин, положена је правна основица нашој берзи. Овлашћено прелазним наређењем из берзанеког статута Трг. Удружење сада је настало, да се организација берзе приведе у живот. Већ 5. окт. исте год. Удружење је упутило топал позив српским трговцима, да се уписују за чланове берзе.: Одзив је био сјајан; за чланове берзе уписали су се сви угледнији трговци београдски а многи и из унутрашњости. Такав одзив био је потврда оне свести и прегаоштва нашег трговачког света, што је он увек показивао, кад су у питању велики привредни интереси. То је омогућило, те је на дан 21. новембра исте год. одржана у Грађанској Касини прва скупштина Београдске Берзе. С колико је одушевљења прихваћена установа берзе у нашем трговачком свету, може се судити и по тадашњој поздравној речи пок. Стаменковића :
„Говподо, ми се заиста морамо дичити и поновити, што емо осниваоци једне такве установе, као што је берза, која је и прва и једина у историји Србије. Морамо се, господо, поносити тиу више, што стварање овакве установе показује, да ми радимо на пољу културном и пранрсаце оним путем, којим други образованији народи одавно иду“
1 „Трговин. Гласник“ од 9. октобра 1894. год.