Godišnjak Kralj. Srba, Hrvata i Slovenaca za 1926 god.

!

, i š |

; b |

ГОДИШЊАК КРАЉЕВИНЕ С.Х.С. 283

људи. За време сече тај број прелази 100.000. Запослене снаге цене се на 65 до 70000 коњских снага.

Не улазећи у појединости разних дрварских индустрија ми ипак морамо нарочито истаћи између свих осталих једно од грандиозних предузећа, а то је чувена стругара Ајзлер и Ортлиб у Босни, где ради 26 најмодернијих шведских гатера, на једном месту, што "чини јединствен пример у целој Европи. Целокупан обрт ове стругаре износи годишње око 240.000мЗ разних артикала и дрвених прерађевина и око 400.000м3 непрерађеног дрвета.

Има још стругара сличних овој, али са много мањим обртом. Такве су: Добрљин — Дрвар (24 гатера); Нашичка творница танина и паропила (19 гатера); Гутман (11 гатера) и т. д. Свеукупна годишња продукција у Југославији износи око 15.000.000 кубних метара, од чега 4/5 падају на потрошњу у самој земљи, док је 1/5 свих врста дрвета, као што је дрво за грађење, огрев, греде, фабрично дрво и т. д., одређена за извоз.

Ево како изгледа статистика извоза дрвета у Југославији:

(Вилети табелу на наредној страни).

Творнице за прераду дрвета.

Техничка и хемијска индустрија дрвета развила се у Југославији упоредо са прерадом сировог дрвета.

У техничкој дрварској индустрији треба нарочито истаћи ове групе:

1) Индустрију паркета;

2) Индустрију фурнира;

3) Индустрију дрвене вуне;

4) Индустрију сандука и кутија;

5) Индустрију бачава;

6) Индустрију намештаја;

7) Индустрију дрвених клинаца и осталог.

Индустрија паркета има 12 предузећа: пет у Словеначкој и 7 у Хрватској. Нарочито се су значајне творнице у Хрватској. Оне израђују првенствено храстове паркете (око 750 до 800.000 м“). Овај би број био знатно већи да су страна тржишта боље задобивена.

Индустрија фурнира развила се у Хрватској л Словеначкој. Две су словеначке творнице нарочито значајне: Дуплица и Ново Место. још постоје три творнице у Хрватској: две у Броду на Сави и једна у Врбовском. Највеће су творнице у Броду. Свака од њих производи 1.500.000 м= сваковрсних фурнира. Пошто се покрије унутрашња потреба земље остаје врло велика количина робе за извоз.

Дрвену вуну израђује 13 различитих предузећа, од којих једно про:„зводи само тај артикал. Ових 13 творница подељене су овако: 7 у Словеначкој (продукција 800 вагона); 6 на Хрватску (750 вагона). Индустрија дрвених ципела: свега три творнице (продукција 600.000 пари годишње). За производњу пета постоје две творнице (продукција 250.000 пари).

Четири творнице производе дрвене клинце (око 60 вагона).

Многа су се предузећа специјализовала у индустрији сандука; два од њих фабрикују искључиво тај артикал а остала га узгредно израђују. Хрватска има 12 таквих творница, Словеначка 6 а Босна 3. Осим тога, у овој врсти индустрије има известан број њих, које израђују нарочите даске за сандуке колонијалног воћа.