Godišnjak Kralj. Srba, Hrvata i Slovenaca za 1926 god.

304 ГОДИШЊАК КРАЉЕВИНЕ С.Х.С.

У Хрватској: Творница лака „Мозер“, д. д. у Загребу. Производња лака и осталих масних боја око 200 вагона, а сувих такође 200 вагона.

Завод Папај пи Комп.у Осеку 120 вагона раличитих боја. ,

„Вам“ око 100 вагона.

„Хромос“у Загребу.

У Војводини: Бојана д. д., а у Новом Саду и Далмацији „Дуга“ 0. д. у Сплиту.

Творнице туткала.

Има их на броју пет.

У Словеначкој: Деоничко Друштво за хемијску индустрију У Љубљани. Капацитет производње износи 700 тона желатина од костију и 1.300 тона крутог туткала. Овако слабој производњи узрок је недостатак сировина.

Хемијска творница д. д., у Шотању врло је важна, јер поред туткала производи желатин, а искоришћује различите животињске отпатке, маст, кости, кожу и т. д.

У Хрватској има две главне творнице:

„Оса“ д. д. у Земуну, која прерађује око 8.000 кгр. костију на дан.

Завод Фрањо Шрам и Комп. у Осеку, који има готово подједнаку продукцију.

У Србији: Фабрика Сподијума и Тврдог Туткала у Београду, која прерађује 1200 тона костију за фабрикацију туткала и масти.

Индустрија фармацеутска и парфимерије.

И ова је врста индустрије постала тек после рата. Било је за њу много тешкоћа у почетку, нарочито због техничког персонала. Главне су домаће творнице у овом смислу: „Изис“ д. д., у Загребу; — увоз сировина. „Кастел“ д. д., Карловац, (Хрватска), за лековито биље и фармацеутске производе. „Кемика“ д. д. у Карловцу за израду фармацеутских специалитета. „Југофармација“ д. д. у Загребу за хемијске и фармацеутске производе. „Баве“, д. д. за специјалне фармацеутске производе. „чета“ у Сомбору (Војводина), за храњиве и фармацеутске производе. „Салубра“ у Новој Градишки и „Витал“ д. д. у Загребу за дијеталне производње. „Камендин“, у Новоме Саду, „Петрија“ у Суботици (Војводина) и _ Завод за Југословенски Серум у Загребу, специјалиризирали су се за фабр кацију различитих серума. „Ветеринарија“. у Загребу за ветеринарске производе. | После рата, кад је био у изгледу велики увоз у тим артиклима, отворено је много творница за парфимерију и сапуне. Али чим су наступиле нормалне прилике, оне су морале попустити пред страном продукцијом и само су нека од тих предузећа могла да се одрже, благодарећи једино квалитету својих производа.