Godišnjak Kralj. Srba, Hrvata i Slovenaca za 1926 god.

ГОДИШЊАК КРАЉЕВИНЕ С.Х.С. 309

Сва ова предузећа имају да издрже тешку борбу са страном конкуренцијом. Ево прегледа за продукцију последњих десет година:

Продукција хиГодина родукциј

љада тона 1914 RRA BR BR |S TSS SG SRE 117 IP) GG RSS RO SO KS SSR 76 1916 BG RR GO O ROG S ARE TT 1917 ен 715 1918. 39 10019 а 25 1920 а ле 23 1921 аи 21 1922 0 e dt dt te te ta ta tt tt ave 44 1923 RR S S SAKA 51

Годишња продукција и ако је знатно напредовала после рата, није достигла више од 43% предратне.

Индустрија прераде гвожђа ипак се прилично развила последњих година, и ако је, крај свега тога, остала на ниво-у испод домаћих потреба.

Строго узевши, код нас и нема предузећа, која су се специјализирала у фабрикацији артикала извесне врсте. Мимо поменута 4 велика предузећа, која се баве само продукцијом гвожђа и сировог челика, и од којих свако има ливнице за кухињско посуђе или за остале дневне потребе, има код нас ипак десетак већих предузећа и 20 мањих која прерађују гвожђе.

Главна металургијска индустрија која је доиста специализована и која је позната у целом свету, то је индустрија коса. Она је заступљена ca пет творница у Словеначкој и двадесетак у Босни.

За продукцију брава и остале гвожђарије имамо пет творница од којих су највеће у Словеначкој. .

Поред тих предузећа ваља узети у обзир и ова: Десет ливница звона; Десет творница ексера и шрафа (завртња), (најважније су творнице у Загребу, Земуну и Великом Бечкереку); Четири творнице турпија; једна творница пила (тестера); Три творнице кухињског посуђа и прибора; (најзначајнија је она у Цељу, јер је позната у целом свету); Десет творница за израду посуђа у лиму (плеху); највећа је она у Суботици. За фабрикацију гвоздене жице имамо шест великих и десетак малих творница, које су довољне да покрију домаће потребе.

Има шта више и неколико предузећа за фабрикацију вештачког метала.

Овде се морају поменути и творнице вагона, које у исти мах врше поправку старих. А има их пет; у Броду на Сави, Суботици, Крушевцу, Смедереву, Српској Паланци. Најважнија је она у Броду.

Капацитет продукције ових творница износи за фабрикацију: 2.500 вагона годишње, а за поправку 8.000 вагона.

Поврх ових творница има још шест државних радионица за оправку "вагона. И једне и друге у могућности су да задовоље потребе земље.

За фабрикацију и оправку бродова имамо само једну велику твор-. ницу у Југославији. Југословенско Бродоградилиште у Краљевици, које