Godišnjica Nikole Čupića

,

ВУК БРАНКОВИЋ 999

која се и данас у народу спомиње у пословици: прошао као Јанко на Косову. Ово и ранија дела Вуковића учинила су их непопуларнима и та непопуларност би пренета на Вука (од чести на Јерину), јер је наш народ обележио косовску битку као најзнатнији историјски догађај, око којега су се народне песме и традиције поглавито сконцентровале. На тај начин непријатељство Вуково и њихових синова према ташти и синовима Лазаревима, мало по мало, извргло се у издајсгво Вуково својега таста у боју косовском од 15. Јуна 1389.

Овој пометњи нарочито је помогла ова околност. Бошњаке је предводијо војвода Влатко Вуковић. По преводиоцу Јована Дуке Вуковић је са својом војском ужурно побегао у Босну, чим се разнео глас, да је издао војвода Драгослав Прибишић. И Орбин вели, да је Вуковић „побегао с мало својих из боја, после пораза хришћанске војске“. Ну већ је у Троношца Влатка Вуковића истискао Вук Бранковић! 59, јер се за њега вели, да је „са свом силом својом од Босне, то јест са 10.000 војника, одступио од војске и стао с друге стране реке Ситнице« и да се, поСегавши доцније из турске тамнице, вратио у Босну, где га. је, близу Травника, земља прогутала/б, По једној херцеговачкој народној песми Вук је из Херцеговине, што опет показује, да је помешан с војводом Вуковићем, који је збиља отуда родом!%, Да је Вук Бранковић заменио

159 Нар. традиција надокнађава војводу Влатка хумским војводом Радичем Санковићем, као што се из Троношца уверавамо. Из историје пак зна се, да је Хум тада био саставни део Босне и да је Радич 15 год. преживео косовски бој!

160 Гласн У. 89, 94. По истом писцу Лазарев син Стевап поставља Вукову браћу да владају Рамом у Босни (с. 95).

168 Петран. Песме, 1. 283 —284.