Godišnjica Nikole Čupića

ШТА ЗНАЧИ РЕЧ ТРАП 125

скреће са свога југоисточнога правца ка западу, и под именом планина Девица прелази у Озрен.

„Реч трап, као обележје места, у овом се крају често употребљава, и значи што и полеђина (Каскепзтек, 405). Могло би се рећи: што је заравањ на једној планини, #то је трап на једној коси или косици. Коса или косица у овом крају обично се зове дел (део). Именом дел назива се у опште сваки брежуљак или коса с облом површином и блажим нагибом. Отуда су многа особена имена места, као: Обли Дел (на истој коси која се пружа од Ртња ка Озрену, између утрине села Сесалца и Рујилата), Високи Дел, Јелови Дел, Рашин Дел, итд.

„Може се казати да сваки „дел“ има свој трап, а то је једно заравњено узвишење на делу или коси, одакле је обично леп поглед на околину. Ако је тај трап дужи (/, сата или цео сат хода), онда се зове дуги трап, ако ли је краћи, зове се кратки трап, а ако је мали и више округласт, онда је трапчић. У овом крају (око Соко-Бање) сељак ће назвати трап свако заравњено земљиште на узбрдици једне косе које може да се узме као станица за одмор. Један сељак из планинског краја назвао би трап и оно место од Београдске тврђаве па преко вароши до Савинца, или оно место на Савинцу где је звездарница !“

Трат се још у оном крају зове и ровница у земљи, где се преко зиме чува зелени воће да задржи своју свежину; а у време рата где се по збеговима склања жито и посуђе. Ровница такође има своју полеђину, да би вода с ње лакше отицала, а не сливала се унутра.

Ка овоме се може додати и једно значење речи трад у Шумадији, где волујска кола имају два трапа: Предњи трап кола чине руда и два предња точка с осовином и опленом где је утврђена срчаница, а стражњи трап чине два стражња точка с осовином и сврачинама, који се