Gvožđe

о ОУ

када се згура довољно накупи. То се констатује кроз прозор од лискуна на дуваљци. Лула за згуру затвара се пепелом од кокса, који се лако уклања.

За даље отицање згуре служи олук од ливеног гвожђа, који је постављен пепелом од кокса и који се хлади. Згура се оставља или онака, каква је из пећи изашла, или се одмах ситни. У првом случају она из олука пуни нарочите вагонете, у којима се охлади и изручи на нарочитом месту. У другом, чешћем случају, она се онако растопљена сипа у хладну воду, при чему се услед нагле промене температуре распадне у песак. Оваква згура зове се гранулирана. а радња ситњења гранулирање. Бржим или лакшим хлађењем добија се потребна крупноћа згуре. Гранулирање се може вршити још и ваздухом или воденом паром.

„Истакање гаожђа, i Гвожђе, које се у збирници накупи, истаче се кроз отвор који лежи на дну, одмах над подом. То бива обично после 4—6 сати, када се гвожђе накупи толико, да допре до самог отвора за згуру. Рупа, која је дотле била запушена | „блатом од иловаче, или од које друге нетопљиве земље, пробије се сада нарочитом бургијом или обичном гвозденом шипком. У случају да се то овим не успе, што је веома ретко, употребљава се нарочити апарат, који стопи материју, којом је рупа 0 (Schweisapparat). e

Пре него што се пећ пробије, да се за то знак, сигнал онима горе што је пуне. машинама што удувавају ваздух и грејачима, Удувавање ваздуха се сада сведе на мању меру. Да истопљено гвожђе не би, нарочито у почетку, куљнуло из пећи и шибало далеко, још док је рупа мала принесе јој се, да би се у њу доцније још боље наместио, један конусни затварач, кога држи један радник и њиме регулише јачину млаза.

Да се не би згура, која се при крају истакања почиње да појављује, помешала са гвожђем, она се помоћу једног покретног олука одводи на другу страну. Остатак згуре, који плива по гвожђу. задржава (се и одстрањује гвозденим штапићима, а гвожђе испод ње пролази даље.

Када је- све гвожђе истекло и већ почиње да се појављује сама згура, онда се рупа очисти и поново затвори. Истакање траје обично 10—20 минута.

Из олука се гвожђе или сипа у нарочите нетопљиве судове, или излива у калупе. Гвожђе се хвата у судове код оних топионица, које га одмах онако растопљено могу даље да прераде,

6