Hanoar : list jevrejske omladine Jugoslavije
lieća, židovski se narod našao u drugoj mediunarodnoi Gkolini. Sa svih strana navalijnju ma njega osvajači sa zapada i ijegovi orijentalni susjedi, koji su se muanjie ili više priljubili došliacima. Judeja i dijaspora padoše majprvo pod zr ki iaram i dodioše u sklop države, koja se podigla na ruševinama nekadanjie perzijske monarhije. A iza toga padoše u mrežu rimskoga carstva, koja se prostirala po svim dijelovima staroga svijeta. Ovo novo razdoblie, doba prevlasti okcidenta nad orijentom, započe razoremjem, perziiske monariiie (33. pr. Hr.) i traje do raspada rimskoga carstva (IV. i V. stoli, 1700 ale)"
Veliki grčki osvajač Aleksandar Maćedonski bodizao ie na ruševinama perziiske monarhiie novo svjetskO ucarstvVO, koie se naskoro podijelilo mediu mjegovim vojskovodjama. Za Aleksandrovih nasliednika, Seleukovića i Ptolomeievića, na– selile sui se gomile Grka u tim zemljiama. Bezbroj crčk:h kolonija izraste ma Čitavom području prednje Azije i sjeverne Afrike. Grčka se kultura Drzo raširila po ciielom oriienti, upila ie glemiente orijenialnoga Života i pretopila se tako iz helenske. u Belenističkw kulturu. Narodi, koji su bili ma niskom stepemu kulture, brzo su podlegli procesu helenizaciie. Izmježali su se sa osvajačima. A narodi na višem stepenu kulture biiain doduše pod jačim ili slabiiim utiecaiem oriientalnogza helenizmia, no smogli su toliko snage, da su i na ni mogli utjecati. Tom uzajamnomı iufjecaniu Hile rmogao da Izbjiegne ni duševno OČeličeni iudejski narod.
Utjecai helenizma na židovstvo nije bio podjednak ni u Judeji, ni u dijaspori, kojia ije obuhvaćala čitavo područie, koje ie onda bilo pod erčkom vlašću. Osobito ie duboko zahvatio proces stepljivania kulira w Erciptu Ptolomeievića, cdie ie u III. stolieću procvala znatna židovska Kkolonija sa duhovnim i industriiskim središtem u lalenizovanoj Aleksand Tiji. Prvi susret obiiuw kultura, grčke i Židovske. bio ie prijateliski. Zidovi su usvojili erčki iezik, koji ie pomal> istiskavao priiašnii mediunarodni aramejski iezix, pa je tako postao njihovim svakodnevmim Kkniževmim jezikom. Obrazonvanima sti se svidiela diela crčke književnosti, a u isti mah razotkrila ie Tora, prevedena na crčki jezik, Grcima riznicu židevskoga duha, Uz ovo duhovno približavanie obrazovanih Židova i Grka, pokročila je i helenizaciia širokih masa na DOliju materiialne kulture. Grci. nasliednici Feničana, i Židovi diiaspore postadoše nosiocima orijentalne trgovine. A mediunarodni trgovački promet pogodovao ie, kao nviiek, kozm9Đ95litizmu. U novo mastaloi mediunarodnoi tvorevini kulture osobito se isticao helenistički elemenat. Tako su židovske mase, koje ie opća bujica elemeniarnom snagom povukla za sobom. izgubile mnogo svojih nacionalnih osebuinosti. Mnogima se i
30