Hanoar : list jevrejske omladine Jugoslavije
zemlje i uspijeva tropsko (ječam već na Pesalh) bilie (banane). Januar je naihladmnij mjesec, premda Živim stupac riietko kad, i to samo noću, pada ispod mištice. Juli i august su maitopliji mjeseci. U njima su zabiliežene ove maksimalne dnevije tenipenrature u sieni: Petah Tikva (Primorie) 52 C i Istočna Jlordaxniia 58" C. Dakle teniperatura kao u Arabiji!
Veliku vrućčćinu ublažuium vie tr o. i s miora, koji redovito duvaju. Radi položaja zemlje izmediu rnora ı pustinje pretežiti su zapadmi i istočni vjetrovi. Po danu duva vjetar sa zapada i s mora, koji ie prava blagodat za liude | živoftinic, a po moci duva obraftmim smjerom, Zimski 000 i JHSOzapadni vjetrovi donose kiše. Suhi ie istočniak ugodan zimi, ali vrlo neucodan lieti. Najneuigodn:iji Je od suhih vietrova |ugoistočniak (amsin, šarkije, Široko), koj donosi Hu pusiinisku prašinu, Kada duva, temperatura skače preko 40" C viegetacila vene, a liudi i Živofinie trpe simo. Duva dvaput na codinmu, početkom i svršetkom lieta, ali obično samo kroz dva tri dama.
Ljetno ili sušno doba traje od maia do oktobra, a zilisko.
ili kišno od novembra do aprila. K;šno ie doba vrijeme sljetve, ali i berbe naranča. Kratki prelaz izmedju sušnogz i kišnoz doba zbiva se wu aprilu. To je zapravo prolietni micsec, koji se odlkuie krasnim vremenom. Mediutim drveće sec kiti cvictovima već koncem februara (badem) i u martu. Prema fe vreiskom vjerovaniu sokovi počinin kolati u Dilim ioš raniie. na hamiša asar bi švat, u mjesecu Švatu, kad ie kod nas io ciča zima! U martu i apriln niče i buja nebrojeno Šareino CVileće i dais zemlii sviežinu · neki osobiti čar, Što ca »Sir Fasjr.m« tako liiepo opisuje. IU lietn dozrijevaiu raslinc. Žetva traje od maia do oktobra. Već u maiu zemlia ie suha i ispr žema i ne čini ucodan doiam na sfeverniake, koji sti VIĆHI Zzelenilu. Ipak dobivaiuw rasline ih to doba dosta vlace m obliku obilne, blagotvorme rose. — Oluje su u Erec Jisraelu vrlo Tiietke.
Od liepota erecjisraelske klime treba istakmufi div famnomodrc Nebo. kojc je obično vedro. U Jerusalvcmi | otprilike 140 dana bez oblaka! Uzduh ie vanredno bistar i omogulććuie krasne vidike u naiveće dalime. Jutarnje i Većernje rumenilo ie veličanstveno radi bogatstva i smage boia.
Konačno treba ioš naglasiti dvoje: 1. Današmia je kil ma.
uglavnom istovjetna klimi, što ie vladala u biblisko doba. ZUM ita (Ca je le GO 1. S S aleV)Ga OLDJĆ OV. DIO 2 SEO ĆU) Van
04
yo | — i naka